Ogólny klimat koniunktury w przemyśle w III oceniany jest mniej pesymistycznie niż w II - GUS

22.03. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w marcu oceniany jest mniej pesymistycznie niż w lutym, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu...

22.03. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w marcu oceniany jest mniej pesymistycznie niż w lutym, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał GUS w komunikacie. Na złagodzenie negatywnych ocen koniunktury wpływa poprawa pozytywnych prognoz dotyczących portfela zamówień i produkcji, przy mniej niekorzystnych niż w lutym ocenach bieżącej produkcji

W marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 1 (w lutym minus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18 proc. (w lutym odpowiednio 17 proc. i 19 proc. jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na zmniejszenie portfela zamówień ogółem wpływa utrzymujące się ograniczenie zarówno portfela krajowego jak i zagranicznego. Oceny bieżącej produkcji są mniej negatywne niż w lutym. Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są optymistyczne, lepsze od formułowanych przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za nadmierny" - napisano.

Z badań wynika, że poziom należności rośnie nieco szybciej niż w ubiegłym miesiącu.

"Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie przewidywania są mniej pesymistyczne od prognoz formułowanych w lutym. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia zbliżone do zapowiadanych w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano w lutym" - napisano.(PAP)

mak/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdagus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)