Trwa ładowanie...

Ogromne kary za odprowadzanie deszczówki. Zapłacisz nawet 10 tys. zł

Ulewne deszcze często zachęcają właścicieli nieruchomości do samodzielnego zabezpieczania domów przed nadmiarem wody. Należy jednak pamiętać, że za odprowadzanie deszczówki w niewłaściwy sposób grożą wysokie kary.

Za nielegalne odprowadzanie deszczówki grożą wysokie karyZa nielegalne odprowadzanie deszczówki grożą wysokie karyŹródło: Getty Images, fot: Naked King
d2i5o8p
d2i5o8p

Jak podaje biznes.interia.pl, obowiązujące prawo budowlane nakłada na właścicieli posesji obowiązek zagospodarowania wód deszczowych tak, by ich odpływ nie naruszał terenów sąsiednich. Zabronione jest także odprowadzanie deszczówki do kanalizacji ściekowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić

Wiele gmin na swoich stronach internetowych przestrzega mieszkańców przed samodzielnym budowaniem nawet prowizorycznych instalacji, które odprowadzałyby wody opadowe do kanalizacji sanitarnej. Za takie działania grożą kary do 10 tys. zł.

d2i5o8p

Właściciele domów, którzy chcą skutecznie chronić się przed skutkami intensywnych opadów, mogą rozważyć podłączenie systemu rynnowego do kanalizacji deszczowej (często oddzielnej od sanitarnej) lub ogólnospławnej (jeżeli taka istnieje na danym terenie).

W sytuacji, gdy nie jest możliwe podłączenie budynku do kanalizacji deszczowej (np. w przypadku niskich budynków), przepisy pozwalają na odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych.

Takie zbiorniki mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ zgromadzoną wodę można wykorzystać np. do podlewania ogrodu. Warto dodać, że na domową retencję można było uzyskać dotację w ramach programu "Moja Woda", która mogła wynieść nawet 6 tys. zł.

Oni muszą zapłacić podatek od deszczu

Dodajmy, że w Polsce obowiązuje "podatek od deszczu", czyli opłata za zmniejszanie naturalnej retencji pobierana przez Wody Polskie. Dotyczy ona jednak dużych nieruchomości, specyficznie zabudowanych.  

d2i5o8p

Podatek od deszczu nakładany jest na właścicieli nieruchomości o wielkości powyżej 3500 mkw., jeżeli ponad 70 proc. powierzchni danej działki jest zabudowane lub pokryte nawierzchnią nieprzepuszczającą wody, np.: betonem, asfaltem czy kostką brukową.

Wysokość opłaty od deszczu jest uzależniona od wielkości zabetonowanej powierzchni oraz od tego, czy nieruchomość została wyposażona w systemy do retencjonowania wody. Ustawowo stawka wynosi od 0,1 do 1 zł za mkw. powierzchni nieruchomości rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2i5o8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i5o8p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj