Trwa ładowanie...

Ojciec Polak dziękuje za taki urlop

Z urlopu rodzicielskiego korzysta zaledwie 2 proc. ojców - donosi "Gazeta Wyborcza".

Ojciec Polak dziękuje za taki urlopŹródło: Fotolia, fot: wavebreakmediamicro
dekd94i
dekd94i

Z urlopu rodzicielskiego korzysta coraz więcej rodziców. W styczniu było na nim 77 tys. osób, w sierpniu już 127,7 tys. z czego 126 tys. to matki, a zaledwie 1,7 tys. to ojcowie.

Dlaczego tak się dzieje? Według demografów część kobiet nadal traktuje mężczyzn przy dziecku jak odbezpieczony granat, a niektórzy mężczyźni wciąż utożsamiają opiekę nad dzieckiem z zamachem na ich męskość.

Wina leży też po stronie pracodawców, którzy zgodnie z prawem nie mogą odmówić pracownikom skorzystania z tego typu urlop, ale... - Często jednak to pracodawcy utrudniają mężczyznom wzięcie rodzicielskiego - mówi prof. Irena E. Kotowska, demograf z warszawskiej SGH. - Dają odczuć pracownikowi, że wzięcie takiego urlopu będzie źle widziane w firmie i odbije się na jego karierze.

Profesor Kotowska proponuje, by część okresu z urlopu rodzicielskiego zarezerwować wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie mogłyby go wziąć. Ojcowie mieliby wówczas dodatkowy argument w rozmowie z pracodawcą: muszę iść na rodzicielski, bo inaczej przepadnie.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

dekd94i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dekd94i