Trwa ładowanie...
giełda
07-05-2013 12:48

Ok. 3 mln euro z UE na rozwój terenów przygranicznych Litwy i Polski

Ok. 3 mln euro dofinansowania z UE mogą otrzymać m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie czy instytucje badawcze z terenów przygranicznych Litwy i Polski na projekty transgraniczne. Nabór wniosków potrwa do 20 maja.

Ok. 3 mln euro z UE na rozwój terenów przygranicznych Litwy i PolskiŹródło: Thinkstockphotos
d3wle71
d3wle71

Pieniądze pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska na lata 2007-2013.

Jak poinformował PAP Radosław Kapela z sekretariatu technicznego programu, jest to najprawdopodobniej ostatni nabór na tego typu projekty w tej perspektywie finansowej. Dodał, że środki przeznaczone na ten konkurs mogą wzrosnąć, o ile znajdą się oszczędności z poprzednich naborów.

Konkurs swoim obszarem obejmuje tereny przygraniczne: w Polsce - województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, na Litwie - okręgi: olicki, mariampolski, wileński, kowieński i tauroski. Skierowany jest m.in. do władz krajowych, regionalnych i lokalnych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji badawczych i szkoleniowych, szkół czy uniwersytetów.

Jak zaznaczono w ogłoszeniu o naborze wniosków, w projekcie musi uczestniczyć przynajmniej jeden partner z każdego kraju.

d3wle71

Wnioski dotyczyć mogą m.in. inwestycji związanych z transportem transgranicznym, przejściami granicznymi, energetyką czy infrastrukturą, innowacjami czy nowymi technologiami. Dofinansowanie otrzymają też ciekawe projekty wpływające na rozwój turystyki transgranicznej czy na zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Kapela powiedział, że szczególnie pożądane są projekty dotyczące połączenia miejscowości w danym kraju nowymi środkami transportu publicznego, sieciami energetycznymi czy komunikacyjnymi. Wnioski dotyczyć mogą np. tworzenia nowych ścieżek rowerowych, tras transportu publicznego, jak trasy autobusowe, czy budowy linii energetycznych, jak trakcje elektryczne.

Minimalna kwota dofinansowania projektu to 100 tys. euro, a maksymalna - 1 mln euro. Stanowi to 85 proc. całej wartości projektu.

Całkowity budżet Programu Litwa-Polska wynosi ponad 71,6 mln euro. Pieniądze przeznaczone są na dofinansowanie tzw. projektów regularnych, czyli projektów wybieranych w otwartych naborach, projektów strategicznych oraz na fundusz małych projektów.

Kapela poinformował, że najwięcej pieniędzy przeznaczonych jest na projekty regularne. Dotychczas, w latach 2007-2013 zakontraktowano 51 takich projektów, wybranych w ramach otwartych naborów. Łączna zakontraktowana kwota dofinansowania, wynosi blisko 54 mln euro.

d3wle71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wle71