Trwa ładowanie...
holderName

Okrągły stół w sprawie niepełnosprawnych 30 kwietnia

30 kwietnia odbędzie się okrągły stół ws. osób niepełnosprawnych -
poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Będzie to pierwsze z serii spotkań, a jego
efektem ma być wypracowanie mapy drogowej dotyczącej wsparcia niepełnosprawnych i ich opiekunów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okrągły stół w sprawie niepełnosprawnych 30 kwietnia
(PAP/ Jakub Kamiński)
holderName

.

Okrągły stół ws. osób niepełnosprawnych zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas prac nad ustawami ws. świadczeń i zasiłków pielęgnacyjnych dla rodziców niepełnosprawnych dzieci i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

"Dotrzymujemy słowa. Parlament już przyjął ustawę przywracającą wsparcie finansowe dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W tym tygodniu Sejm powinien uchwalić podwyżkę świadczeń dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Tuż po tym, 30 kwietnia, spotkamy się z przedstawicielami środowisk osób niepełnosprawnych przy okrągłym stole" - zapowiedział minister, cytowany w komunikacie przesłanym we wtorek przez MPiPS.

holderName

Spotkanie pod hasłem "Jak wspierać osoby niepełnosprawne?" odbędzie się w środę, 30 kwietnia, w siedzibie resortu pracy, o godz. 10.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy MPiPS Janusz Sejmej, okrągły stół jest odpowiedzią na postulaty kilku grup opiekujących się osobami niepełnosprawnymi. "Wierzę, że ta formuła spotkania różnych środowisk spowoduje bardzo intensywną pracę i jej efektem będą dobre rozwiązania, które spełnią oczekiwania różnych zainteresowanych grup" - powiedział PAP .

Do udziału zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich zainteresowanych środowisk, m.in. osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, ekspertów zajmujących się tą problematyką, organizacji pozarządowych, rządu, samorządów oraz parlamentu.

Rzecznik poinformował też, że spotkanie 30 kwietnia będzie pierwszym z wielu spotkań okrągłego stołu, a jego efektem ma być wypracowanie "pewnej mapy drogowej". Nie chciał przesądzać, w jakich formułach będą w przyszłości przebiegać prace, ale - jak powiedział - prawdopodobnie zostaną wyodrębnione grupy robocze, których działania będą się skupiać na poszczególnych zagadnieniach opieki nad niepełnosprawnymi.

holderName

Kosiniak-Kamysz zapowiedział spotkanie przy okrągłym stole podczas prac nad ustawami ws. świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców niepełnosprawnych dzieci oraz przywrócenia zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Przekonywał wtedy, że potrzebny jest kompleksowy system wsparcia zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i ich opiekunów, zapewnił też, że jego resort chce przedstawić taki system jeszcze w tym roku.

Zaroszenia do rozmów przy okrągłym stole domagała się grupa opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, która 27. dzień protestuje przed budynkiem Sejm.
"Nie dostaliśmy jeszcze oficjalnego zaproszenia, ale po południu dzwoniła pani minister Seredyn (wiceminister pracy - PAP), że okrągły stół, który organizuje ministerstwo 30 kwietnia, ma się odbyć z naszym udziałem" - powiedziała jedna z uczestniczek protestu Danuta Bodzioch.

W rozmowie z PAP Bodzioch przyznała, że w formule okrągłego stołu może być trudniej przekonać resort do sformułowanych przez opiekunów dorosłych niepełnosprawnych postulatów. Podkreśliła też, że zaproszenie do okrągłego stołu "nic nie załatwia" i że protest będzie kontynuowany do czasu spełnienia postulatów protestujących.

"Okrągły stół to jest początek czegoś. Tych okrągłych stołów będzie na pewno bez liku. Różnie jeszcze będzie na tych spotkaniach, bo jeżeli my będziemy i będą opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, to oni chcą czego innego i my mamy inne postulaty. Będziemy musieli współgrać i dużo rozmawiać, miejmy nadzieje, że to będzie na stopie przyjacielskiej i będziemy równo traktowani" - powiedziała Bodzioch.

holderName

Protestujący przed Sejmem domagają się m.in. przywrócenia odebranych im w zeszłym roku świadczeń pielęgnacyjnych oraz zrównania uprawnień przysługujących im oraz rodzicom niepełnosprawnych dzieci.

Ustawa, na mocy której otrzymają 520 zł zasiłku, czeka na podpis prezydenta. Ustawa powstała po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część zapisów obowiązującej od zeszłego roku nowelizacji, która odebrała im prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Ustawa nie przywraca jednak prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ale wprowadza nowy rodzaj zasiłku przeznaczonego specjalnie dla tej grupy. Z tego powodu protestujący przed Sejmem uważają, że ustawa nie realizuje wyroku TK.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy protestowali przez 3 tygodnie w Sejmie, wywalczyli podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego, które otrzymują jako jedyna grupa; od maja wzrośnie ono do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł - czyli do wartości prognozowanej na 2016 r. płacy minimalnej netto.

Oferty pracy z całej Polski. Kliknij i wybierz interesujący Cię region!

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName