Trwa ładowanie...
d410ry7

Okres stabilnych stóp procentowych NBP będzie wydłużony - JP Morgan (opinia)

08.01. Londyn (PAP) - Bank JP Morgan spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej wydłuży o trzy miesiące okres utrzymywania głównej stopy procentowej na poziomie 2,5 proc. do końca...

Share
d410ry7

08.01. Londyn (PAP) - Bank JP Morgan spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej wydłuży o trzy miesiące okres utrzymywania głównej stopy procentowej na poziomie 2,5 proc. do końca III kw. 2014 r., a pierwszej zwyżki nie przewiduje przed listopadem br.

Według banku okazją do wydłużenia horyzontu zapowiedzi stabilizacji stóp będzie nowy raport o inflacji, który Instytut Badań Ekonomicznych NBP opublikuje w marcu.

Bank podtrzymał swoją prognozę pierwszej podwyżki stóp procentowych w listopadzie br. o 25 pb. i o dalsze 50-75 pb. w 2015 r. Niski poziom inflacji zdaniem banku oznacza, że nie ma potrzeby dalej idącego zacieśnienia polityki pieniężnej. Warunkami zwyżki stóp procentowych jest przyspieszenie popytu krajowego i przyrost inflacji bazowej.

JP Morgan przewiduje, że średnioroczna inflacja w 2014 r. będzie poniżej celu NBP i wyniesie 1,5 proc. w porównaniu z przewidywaną przez NBP 1,7 proc. Stopa inflacji przyspieszy do 1,8 proc. rdr do połowy br. i nieznacznie powyżej 2 proc. rdr do końca roku w porównaniu z 0,6 proc. rdr w listopadzie.

d410ry7

Głównymi czynnikami napędzającymi inflację w I. półroczu będą żywność, energia i podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Ten ostatni czynnik wniesie 0,3 pkt. proc. do tegorocznej inflacji. Stopę inflacji bazowej bank przewiduje na ok. 2 proc. w porównaniu z prognozą NBP 1,4 proc. i 1,2 proc. za ub. r.

JP Morgan przewiduje przyspieszenie wzrostu polskiej gospodarki do ok. 3 proc. rdr w II półroczu 2014 r. Bilans ryzyka sugeruje, że faktyczne tempo wzrostu może być wyższe.

Na środowym posiedzeniu RPP potwierdziła, że oprocentowanie stóp procentowych nie zmieni się przynajmniej do końca pierwszego półrocza. (PAP)

asw/ asa/

d410ry7

Podziel się opinią

Share
d410ry7
d410ry7