Olsztyn ma nowoczesną sieć ciepłowniczą. Kosztowała 39 milionów
Blisko połowę wydatków sfinansowała Unia Europejska.
Olsztyńska spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej za ponad 39 milionów złotych zmodernizowała system dystrybucji ciepła. Zmiany zmniejszyły straty energii o 57,4 tys. GJ na rok i o ponad 6 tys. ton ograniczyły emisję dwutlenku węgla.
Rzecznik prasowy olsztyńskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) Radosław Leszczyński poinformował PAP, że sieć była modernizowana od 2007 roku. W tym czasie zrealizowano 28 zadań w różnych punktach miasta, które obejmowały naprawę i modernizację sieci ciepłowniczej zbudowanej jeszcze w latach 50 XX w. (izolacją była wełna mineralna lub wata szklana, a płaszcz zewnętrzny wykonany był z gipsu i cementu lub papy asfaltowej). Naprawy wykonywane były w newralgicznych i najbardziej zagrożonych awarią miejscach.
- Dzięki modernizacji ryzyko awarii zostało zminimalizowane, a sieć została wyposażona w zdalny monitoring. Rocznie ograniczyliśmy straty energii o 57,4 tys. GJ, a emisja CO2 do atmosfery zmniejszyła się o ponad 6 tys. ton rocznie - poinformował Leszczyński.
Modernizacja olsztyńskiej sieci ciepłowniczej kosztowała ponad 39 mln zł, z czego 15,9 mln zł stanowiło dofinansowanie środkami unijnymi z poprzedniej perspektywy finansowej. Leszczyński przyznał, że bez wsparcia unijnego olsztyńskiemu MPEC nie udałoby się przebudować sieci w takich rozmiarach, jak zostało to wykonane.
Olsztyn w ciepło oprócz MPEC zaopatruje także ciepłownia działająca przy fabryce opon Michelin. Koncern oponiarski zamierza jednak w najbliższych latach zaprzestać dostaw ciepła dla miasta, ponieważ ciepłownia fabryki ma być wykorzystana tylko na jej potrzeby własne.