Trwa ładowanie...

Olsztyn ma nowoczesną sieć ciepłowniczą. Kosztowała 39 milionów

Blisko połowę wydatków sfinansowała Unia Europejska.

Olsztyn ma nowoczesną sieć ciepłowniczą. Kosztowała 39 milionówŹródło: WP.PL, fot: Fotolia
d1vbf5h
d1vbf5h

Olsztyńska spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej za ponad 39 milionów złotych zmodernizowała system dystrybucji ciepła. Zmiany zmniejszyły straty energii o 57,4 tys. GJ na rok i o ponad 6 tys. ton ograniczyły emisję dwutlenku węgla.

Rzecznik prasowy olsztyńskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) Radosław Leszczyński poinformował PAP, że sieć była modernizowana od 2007 roku. W tym czasie zrealizowano 28 zadań w różnych punktach miasta, które obejmowały naprawę i modernizację sieci ciepłowniczej zbudowanej jeszcze w latach 50 XX w. (izolacją była wełna mineralna lub wata szklana, a płaszcz zewnętrzny wykonany był z gipsu i cementu lub papy asfaltowej). Naprawy wykonywane były w newralgicznych i najbardziej zagrożonych awarią miejscach.

- Dzięki modernizacji ryzyko awarii zostało zminimalizowane, a sieć została wyposażona w zdalny monitoring. Rocznie ograniczyliśmy straty energii o 57,4 tys. GJ, a emisja CO2 do atmosfery zmniejszyła się o ponad 6 tys. ton rocznie - poinformował Leszczyński.

Modernizacja olsztyńskiej sieci ciepłowniczej kosztowała ponad 39 mln zł, z czego 15,9 mln zł stanowiło dofinansowanie środkami unijnymi z poprzedniej perspektywy finansowej. Leszczyński przyznał, że bez wsparcia unijnego olsztyńskiemu MPEC nie udałoby się przebudować sieci w takich rozmiarach, jak zostało to wykonane.

Olsztyn w ciepło oprócz MPEC zaopatruje także ciepłownia działająca przy fabryce opon Michelin. Koncern oponiarski zamierza jednak w najbliższych latach zaprzestać dostaw ciepła dla miasta, ponieważ ciepłownia fabryki ma być wykorzystana tylko na jej potrzeby własne.

d1vbf5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vbf5h