Oni o pracę się nie martwią

Handlowiec, grafik komputerowy, dietetyk, lekarz czy organizator zleconych imprez… Kto w 2011 nie będzie martwił się o pracę i przyzwoite zarobki?

Oni o pracę się nie martwią

W Polsce nikt na poważnie nie zajmuje się wskazywaniem zawodów przyszłości. To, w jakich branżach liczyć można na największe zyski, wnioskować można obserwując rynki sąsiadów i nasz własny. Kiedy to robimy, zauważamy, że zawody i specjalności ewoluują. Niektóre odchodzą w zapomnienie, inne przeżywają dynamiczny rozwój, pojawią się nowe. Wiele raportów wskazuje, że przyszłość należy do sektora usług. Na co teraz warto postawić? Gdzie zarabiać? Podpowiadamy.

W systemie sprzedaży

Przedstawiciele handlowi stanowią najbardziej dominująca i najliczniejszą grupę na rynku pracy. Zanosi się na to, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni. Dlaczego? To proste. Dopóki będzie istniał tradycyjny system sprzedaży przedstawicieli handlowych będą poszukiwały wszystkie firmy zainteresowane intensywną formą sprzedaży swoich produktów i usług.

Popyt na przedstawicieli na rynku jest duży. Równie duży jak rotacja w tym zawodzie. Głównie dlatego, że nie jest to łatwy kawałek chleba.

- Człowiek niejednokrotnie narażony jest na ogromny stres – tłumaczy Elżbieta Janik, zarządzająca grupą przedstawicieli medycznych w firmie farmaceutycznej. - Jednak klient nie może tego wyczuć. Wobec niego należy zawsze być radosnym i entuzjastycznie nastawionym do pracy. Entuzjazm sprzedającego dobrze działa na kupującego. Poza tym, w cenie są wytrwałość i upór w dążeniu do celu. Sumienność, punktualność i pracowitość to także cechy niezbędne w tej pracy. Wymagania duże, ale i gratyfikacja może być dość spora. Im lepsze wyniki w pracy, tym wyższe zarobki. Średnia pensja przedstawiciela handlowego wynosi ok. 2500 zł netto. Większość firm gwarantuje także pracownikom inne dodatki do pensji. Przede wszystkim są to samochód oraz telefon komórkowy, ale często także fundusz reprezentacyjny, ubezpieczenia, szkolenia, zajęcia rekreacyjne, laptop.

Kreatywny człowiek

Efekt pracy grafika komputerowego znajdziemy niemal wszędzie. Może przybrać postać reklamy w prasie, telewizji, Internecie lub na billboardach, a także folderu, ulotki itp. Graficy zajmują się także tworzeniem etykiet na opakowaniach produktów, materiałów reklamowych i wizytówek. Osoba wykonująca taka pracę musi być wszechstronna w różnych dziedzinach twórczości wizualnej - grafice, malarstwie, projektowaniu przemysłowym, animacji filmowej. Niezbędna jest wiedza operacyjna na temat programów graficznych. Graficy komputerowi pracują zazwyczaj na własny rachunek. Jeśli są cenieni na rynku, mogą wykonywać zlecenia nawet za kilkanaście tysięcy złotych jedno.

- Na początku zleceń szukasz sam - dajesz ogłoszenia, rozpuszczasz wici, proponujesz agencjom reklamowym żeby ci coś pozlecały – podpowiada Grzegorz, grafik działający na rynku warszawskim. - Jak zobaczą, że jesteś dobry w tym co robisz, to po niedługim czasie nie będziesz musiał szukać zleceń, bo one znajdą ciebie, Zadowoleni klienci będą ciebie sobie nawzajem polecać.
Grafikiem komputerowym może zostać każdy. Jednak studia na Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku grafika lub projektowanie graficzne stanowią najlepsze przygotowanie.

Marzenia o szczupłej sylwetce

Jeszcze kilka lat temu zawód dietetyka traktowany był mało poważnie. Dziś nabiera znaczenia. Dietetycy pomagają coraz większej rzeszy ludzi. Przygotowują wspomagające leczenie programy żywieniowe w szpitalach i ośrodkach zdrowia dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, nerek, układu krążenia, chorych na cukrzycę. Ponadto, trwa moda na zdrowe żywienie i Polacy coraz chętniej korzystają z porad specjalistów, którzy ustawiają im odpowiednią dietę. Za taka usługę, czyli stworzenie odpowiedniego menu dla jednej, chcącej schudnąć osoby, dietetyk bierze nawet dwa tysiące złotych. Marzenia o szczupłej sylwetce sprawiają, że klientów nie brakuje.
Jako osoba pracująca z pacjentami, dietetyk musi być otwarty na ich potrzeby, cierpliwy i wyrozumiały. Dietetyk powinien współpracować z lekarzem, psychologiem czy rehabilitantem.

Jak w amerykańskim filmie

Jeszcze kilka lat temu zawód konsultanta ślubnego obserwowaliśmy jedynie w amerykańskich filmach. W Polsce był zupełnie nieznany. Dziś branża ta dynamicznie się rozwija. Według najnowszych prognoz przemysł weselny to jeden z nielicznych, który w najbliższej przyszłości oprze się wszelkim wahaniom koniunktury gospodarczej. To dobra nisza do zagospodarowania.

Czym zajmuje się tajemniczy konsultant ślubny? Ogólnie mówiąc kompleksową organizacją ślubu i przyjęcia weselnego, łącznie z wyborem sukni, znalezieniem sali weselnej i zespołu muzycznego. Podpowiada na co zwrócić uwagę, wskazuje sprawdzone rozwiązania. Podsyła najlepszych w branży podwykonawców, dobranych pod gusta i finanse narzeczonych (po kilku w każdej dziedzinie).

Konsultant ślubny musi być przygotowany na pracę w dużym stresie, bez sztywnych godzin pracy. W końcu spełnianie marzeń młodej pary to odpowiedzialne zajęcie. Jednak wysiłek się opłaca. Za przygotowanie jednego wesela można zarobić nawet 12 tysięcy złotych. Czasami jest to procent budżetu całej imprezy, np. 30 proc.

Z dużym wyczuciem

Tu też niezbędna jest praca z klientem i spełnianie jego marzeń. Tyle tylko, że do czynienia mamy nie z prywatnymi osobami, a z firmami. Zazwyczaj dużymi i zasobnymi. Organizator eventów, to w miarę nowy zawód na rodzimym rynku, jednak warty uwagi. Bowiem coraz więcej firm poszukuje profesjonalistów, którzy na wysokim poziomie zorganizują imprezę okolicznościową czy spotkanie szkoleniowe.

Nie jest to praca łatwa. Organizator eventów musi indywidualnie, z maksymalnym wyczuciem i uwagą dopasować się do życzeń, potrzeb i możliwości budżetowych klientów. Jednak warto. Duża firma za zorganizowanie imprezy na wysokim poziomie potrafi zapłacić nawet 100 tys. złotych.

ml

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)