Opieka nad dzieckiem. Rodzice mogą podzielić przysługujące dwa dni na godziny
Dwa dni pracy równają się 16 godzinom. Dlatego osoby wychowujące dzieci do lat 14 będą mogły nawet 16 razy wychodzić na godzinę w celu sprawowania osobistej opieki nad pociechą.
Zmieniły się zasady korzystania z wolnych dni na wychowywanie dziecka. Od 2 stycznia tego roku można dwa dni opieki nad pociechą przeliczać na godziny. Oznacza to, że korzystanie z wolnego na dziecko będzie możliwe nawet przez 16 dni po jednej godzinie - tłumaczy ekspert prawa pracy, adwokat Piotr Wojciechowski.
Adwokat tłumaczy, że dwa dni pracy równają się 16 godzinom. Dlatego osoby wychowujące dzieci do lat 14 będą mogły nawet 16 razy wychodzić na godzinę w celu sprawowania osobistej opieki nad pociechą.
Według Piotra Wojciechowskiego takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze dla rodziców niż dotychczasowe, kiedy można było skorzystać tylko z całych dwóch dni opieki nad dzieckiem. Wielokrotnie zdarzają się bowiem sytuacje powodujące konieczność wyjścia z pracy na dwie, trzy godziny bez potrzeby wykorzystania całego dnia. Mogą to być na przykład wizyty lekarskie, szczepienia czy zebrania szkolne. Adwokat dodaje, że rodzice opuszczając w takich sytuacjach zakład pracy muszą uprzedzić o tym przełożonego, a przełożony nie może odmówić.
Piotr Wojciechowski wyjaśnia też, że niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.