Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby, które rzucają pracę, by zająć się niepełnosprawnym członkiem rodziny nie będą po jego śmierci pozostawione na lodzie. Rząd chce, żeby nabywały prawa do zasiłku dla bezrobotnych i do świadczenia przedemerytalnego.

Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański/PAP

Osoby, które rzucają pracę, by zająć się niepełnosprawnym członkiem rodziny, nie będą po jego śmierci pozostawione na lodzie. Rząd chce, żeby nabywały prawa do zasiłku dla bezrobotnych i do świadczenia przedemerytalnego.

Obecnie opiekunowie osób niepełnosprawnych po śmierci podopiecznego są pozostawieni sami sobie. Jeżeli zrezygnowali z pracy, by opiekować się bliskim, to ten czas nie wlicza się do okresu składkowego. Oznacza to, że jeżeli po śmierci podopiecznego utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, to nie przysługuje im ani prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ani do świadczenia przedemerytalnego.

We wtorek rząd ma zająć się projektem ustawy wprowadzającej stosowne zmiany w prawie. Ministerstwo Pracy szacuje, że w przyszłym roku będzie to dotyczyć 229 tys. osób. Za dziesięć lat ta liczba wzrośnie do 245 tysięcy.

Jak zauważają autorzy projektu, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna ma choćby częściowo zrekompensować opiekunowi rezygnację z pracy zawodowej. W związku z tym ustawodawca powinien traktować tę formy aktywności podobnie do zatrudnienia, oczywiście o ile chodzi o możliwość uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz świadczenia przedemerytalnego.

"Za wprowadzeniem proponowanego rozwiązania przemawiają zarówno względy społeczne, jak i demograficzne" – czytamy w uzasadnieniu projektu. "Należy zwrócić uwagę, że w starzejącym się społeczeństwie coraz więcej osób wymagać będzie opieki zarówno z uwagi na sam zaawansowany wiek, jak i często połączoną z zaawansowanym wiekiem niepełnosprawność. Przy niedostatku systemowego rozwiązania wskazanych kwestii opieki nad osobami niepełnosprawnymi, starzejącymi się i chorymi, przejęcie przez osoby bliskie opieki i rezygnacja z pracy zawodowej, którą w innych okolicznościach opiekunowie mogliby wykonywać, powinny zostać docenione i wsparte dostateczną pomocą ze strony państwa" – wskazują autorzy projektu.

Uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych mają mieć ci opiekunowie, którzy pobierali zasiłek pielęgnacyjny co najmniej przez rok.

Rząd szacuje wydatki Funduszy Pracy na około miliard złotych w ciągu dziesięciu lat. Ustawa ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (208)