Trwa ładowanie...

Opłata klimatyczna niezgodna z prawem? Pierwszy taki wyrok w kraju

Gminy położone w strefach, w których powietrze nie spełnia ustawowych norm, nie mogą inkasować opłaty miejscowej od przejezdnych - wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Opłata klimatyczna niezgodna z prawem? Pierwszy taki wyrok w krajuŹródło: Fotolia, fot: Fantasista
d32oa1l

Decyzja sądu unieważnia uchwałę radnych Wisły, którzy lokalny podatek pobierali od 2008 roku. To pierwszy tego typu wyrok w kraju.

Wniosek do sądu o unieważnienie niezgodnie z prawem pobieranej opłaty miejscowej w Wiśle złożył Zdzisław Kuczma, mieszkaniec Rybnika, który przez kilka dni przebywał w Wiśle.

- Od lat zajmuję się problemem zanieczyszczenia powietrza na Śląsku. Wiem, czym grozi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem i nie rozumiem, dlaczego miejscowości turystyczne często świadome stanu powietrza, każą turystom jeszcze za nie płacić - mówi Kuczma, dodając, że w całej sprawie nie chodzi o pieniądze, a o zdrowie turystów odwiedzających miejscowości wypoczynkowe. - Mam nadzieję, że widmo utraty wpływów do budżetu zmusi władze lokalne i regionalne w całej Polsce do podjęcia szybkich i skutecznych działań dla poprawy czystości powietrza_ _- dodaje.

d32oa1l

Z badań Fundacji ClientEarth wynika, że opłata miejscowa jest pobierana w przeszło 900 miejscowościach, które znajdują się na terenie stref niespełniających norm jakości powietrza.

Strefa Śląska jest zakwalifikowana do najgorszej klasy pod względem poziomu przekroczeń tzw. pyłu zawieszonego. Mimo tego, władze Wisły od 2008 roku pobierają od turystów opłatę w wysokości ok. dwóch złotych za każdy dzień pobytu przekraczającego jedną dobę. Czteroosobowa rodzina za dwutygodniowy pobyt w Wiśle płaci niemal 120 zł opłaty klimatycznej. Dochody z opłaty dają budżetowi miasta około 750 tys. zł wpływów rocznie. W samym Zakopanem w 2014 roku turyści zapłacili 2,8 mln zł za oddychanie powietrzem, które w styczniu 2014 r. było kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze w Warszawie - wynika z danych Fundacji ClientEarth.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oznacza dla turystów odwiedzających Wisłę możliwość ubiegania się o zwrot kosztów poniesionej opłaty klimatycznej. Takie osoby po uprawomocnieniu się wyroku, mogą wystąpić o zwrot nadpłaty podatku, powołując się na decyzję gliwickiego sądu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r., opłata miejscowa może być pobierana tylko jeżeli w strefie, na obszarze której położona jest miejscowość, nie notuje się przekroczeń dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu. W Wiśle nie ma stacji pomiarowej, ale z punktu widzenia prawa, nie ma to znaczenia. Opłata miejscowa nazywana potocznie klimatyczną jest rodzajem podatku lokalnego, pobieranego od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne czy walory krajobrazowe.

d32oa1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32oa1l