Trwa ładowanie...

Opłata mocowa. Nowa pozycja na rachunkach za prąd

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w poniedziałek ma ogłosić stawki opłaty mocowej, która od stycznia pojawi się na rachunkach odbiorców energii elektrycznej. "To jak dodatkowy rachunek, jak za 13. miesiąc" - szacują eksperci.

Share
Dla gospodarstw domowych powinno to przełożyć się na ok. 8 proc. wzrost rachunku za prąd w 2021 r.
Dla gospodarstw domowych powinno to przełożyć się na ok. 8 proc. wzrost rachunku za prąd w 2021 r. Źródło: Flickr, fot: Tristan Ferne CC BY 2.0 Flickr
d2r1fhh

Rynek mocy ma gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Ma zapewnić, by w systemie były wystarczające zasoby mocy. Uczestnicy rynku mocy są wynagradzani za gotowość do dostaw energii. Najlepsze oferty wyłaniane są w drodze aukcji.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma czas do poniedziałku na ogłoszenie stawek opłaty mocowej, która od stycznia pojawi się na rachunkach odbiorców energii elektrycznej.

W ten sposób pokryją oni koszty rynku mocy, szacowane w 2021 r. na ok. 5 mld zł., tyle bowiem wynieść ma suma kontraktów mocowych obowiązujących w 2021 rok.

d2r1fhh

Podobne szacunki wysokości kontraktów - rzędu 5,5 mld zł - przedstawia Michał Hetmański z Fundacji Instrat. Jak powiedział, dla gospodarstw domowych powinno to przełożyć się na ok. 8 proc. wzrost rachunku za prąd w 2021 r.

- To dodatkowy rachunek, jak za 13. miesiąc. Taki dodatek pogłębia problem ubóstwa energetycznego i nie zachęca do przejścia z ogrzewania np. starym kotłem węglowym na ogrzewanie elektryczne, co jest potrzebne, aby zwiększyć udział OZE w ciepłownictwie - podkreślił Hetmański.

Ceny prądu pod kontrolą URE. Miliony Polaków zdecydowały inaczej

Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii zaznacza, że trzeba pamiętać, iż mechanizm ten zastępuje kilka innych, których zadaniem była poprawa bilansu mocy, i za którą płacą dzisiaj odbiorcy – interwencyjną rezerwę zimną, pracę interwencyjną, program gwarantowany DSR i operacyjną rezerwę mocy.

d2r1fhh

- Ich koszt funkcjonowania można szacować na ponad 800 mln złotych - dodaje Gawlikowska-Fyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2r1fhh

Podziel się opinią

Share
d2r1fhh
d2r1fhh