Opłata nadawców dla operatora MUX‑1 szacowana na kilkadziesiąt mln zł
8.5.Warszawa (PAP) - Łączna, roczna opłata nadawców dla operatora
pierwszego multipleksu wynosić będzie kilkadziesiąt mln zł. W
budżecie TVN, przypadająca na stację część opłaty...
8.5.Warszawa (PAP) - Łączna, roczna opłata nadawców dla operatora pierwszego multipleksu wynosić będzie kilkadziesiąt mln zł. W budżecie TVN, przypadająca na stację część opłaty może pojawić się w 2010 roku - poinformował PAP Tomasz Berezowski, członek zarządu TVN odpowiedzialny za infrastrukturę techniczną.
"Pod koniec kwietnia do nadawców, którzy będą obecni na pierwszym multipleksie, spłynęły cztery oferty podmiotów, które chcą być operatorem pierwszego multipleksu. Są to TP Emitel, INFO-TV-FM, PSN i RS TV. W ciągu trzech miesięcy od rozszerzenia koncesji powinniśmy wspólnie wybrać jedną ofertę" - powiedział Berezowski.
"Trudno obecnie mówić o kosztach, gdyż jesteśmy w trakcie negocjacji, ale szacuję, że rocznie nadawcy łącznie zapłacą za usługę operatorowi kilkadziesiąt mln zł" - dodał.
Pod koniec kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o rozszerzeniu koncesji nadawcom ogólnopolskim i ponadregionalnym o możliwość naziemnego nadawania cyfrowego w ramach pierwszego multipleksu.
Berezowski powiedział, że nadawcy czekają obecnie na decyzję rezerwacyjną Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Na pierwszym multipleksie znajdą się 3 kanały TVP, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls.
Przechodzenie z nadawania analogowego na cyfrowe odbywać się będzie stopniowo. Do 30 września 2009 roku DVB-T ma ruszyć w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu oraz być może w Rzeszowie i Wiśle.
"W tym roku nie będzie dużych kosztów związanych z pierwszym multipleksem, bowiem na tych sześciu nadajnikach odbywa się obecnie testowa emisja TVP, zatem należy tylko wymienić kontent" - powiedział Berezowski.
"Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem i zgodnie z pozostałymi nadawcami wybierzemy operatora pierwszego multipleksu, to ta pozycja pojawi się w budżecie TVN w 2010 roku. Dobrze by zatem było, aby negocjacje skończyły się zanim zaczniemy przyszłoroczne budżetowanie" - dodał.
Według projektu KRRiT, w drugim etapie telewizja cyfrowa zostanie uruchomiona w marcu 2010 roku na kolejnych 24 obszarach, a w trzecim etapie w lipcu 2011 roku - na 16 obszarach.
Całkowite wyłączenie nadawania analogowego planowane jest na 31 lipca 2013 roku. W 2014 roku wygasają natomiast koncesje nadawców komercyjnych na nadawanie programów w systemie analogowym.
Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej w Zielonej Górze i Żaganiu ma nastąpić do 30 czerwca 2011 roku, w Rzeszowie i Wiśle do 30 września 2011 roku, w Warszawie i Poznaniu do 30 września 2012 roku.
Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
Ewa Pogodzińska (PAP)
epo/ ana/