Trwa ładowanie...
d4e3kv6

Opłaty sądowe w górę. Resort sprawiedliwości ma nowy pomysł na kolejki

Przez 12 lat opłaty sądowe stały w miejscu, a dochody poszły w tym czasie mocno w górę. Między innymi w ten sposób ministerstwo Zbigniewa Ziobry wyjaśnia powody podwyżek w uzasadnieniu do projektu kodeksu postępowania cywilnego, który jest właśnie konsultowany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki zmianom w przepisach kolejki w sądach wreszcie mają zniknąć
Dzięki zmianom w przepisach kolejki w sądach wreszcie mają zniknąć (East News, Fot: Foto Olimpik/REPORTER)
d4e3kv6

O sprawie pisze w poniedziałek "Fakt". Oprócz wzrostu dochodów społeczeństwa, ministerstwo podaje też inny powód podwyżek. Są to długie kolejki w sądach. Jeśli trzeba będzie wysupłać z kieszeni więcej pieniędzy, to jest szansa, że w tych najbardziej błahych sprawach strony sporu odpuszczą sobie batalię sądową. I znajdą pozasądowy sposób rozwiązania swojego problemu.

Czytaj też: Zbigniew Ziobro chce ostrzej karać firmy. Będa im groziły nawet 30-milionowe kary

"Sądy zalewa nadmiar spraw drobnych, który powoduje przeciążenie sądów, przez co wydłuża się oczekiwanie na rozstrzygnięcia w poważniejszych sprawach" - podaje resort w uzasadnieniu.

d4e3kv6

Zobacz też: 500+ a inflacja. Ile będzie warte 500 zł za 18 lat?

I tak na przykład za opłatę w postępowaniu egzekucyjnym mamy płacić 100 złotych zamiast obecnych 40. W ten sam sposób zmieni się opłata stała od zalżalenia na postanowienie. Z 60 do 100 zł ma wzrosnąć opłata od wnioskó w sprawie zmian w księdze wieczystej.

Czytaj też: Biznesmeni niesłusznie załamywali ręce. Ustawa Ziobry o konfiskacie rozszerzonej odniosła niemały sukces

Pojawi się też nowa opłata - za sporządzenie uzasadnienia do wyroku. Dlaczego? "By napisać uzasadnienie w ustawowym terminie 14 dni, sędzia musi się odrywać od innych, obiektywnie pilniejszych i ważniejszych spraw. Walnie przyczynia się to do przedłużania się postępowań sądowych, na co z kolei - i słusznie - utyskują obywatele" - wyjaśnia resort w uzasadnieniu.

d4e3kv6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4e3kv6

Podziel się opinią

Share

d4e3kv6

d4e3kv6