Trwa ładowanie...

Opłaty za mieszkanie znowu w górę. Podwyżki dopiero się zaczynają

Utrzymanie mieszkania staje się coraz droższe, a to dopiero początek wzrostu opłat. Od przyszłego roku jeszcze więcej zapłacimy za prąd i wywóz śmieci.

Wzrost opłat za mieszkanie. Od 2021 będzie jeszcze drożejWzrost opłat za mieszkanie. Od 2021 będzie jeszcze drożejŹródło: Pixabay
d20v820
d20v820

Tylko w tym roku utrzymanie mieszkania przez statystyczną rodzinę zdrożało o 56 zł miesięcznie, a to dopiero początek wzrostu opłat. W 2021 roku więcej zapłacimy za prąd i wywóz śmieci. Wzrośnie też podatek od nieruchomości.

7,4 proc. - tyle w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły koszty utrzymania mieszkania – wynika z najnowszej publikacji GUS na temat inflacji. Dobra i usługi, np. ogrzewanie, energia elektryczna, rachunki za wodę czy wywóz śmieci, są obecnie najszybciej drożejącą kategorią składającą się na wzrost kosztów życia.

Jak szacuje HRE Investments - średnio 3-osobowa rodzina w listopadzie zapłaciła 968 zł za utrzymanie mieszkania, czyli o 56 zł więcej niż rok temu. Warto dodać, że kwota ta nie uwzględnia rat kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości. Te koszty GUS pomija w swoich wyliczeniach.

Zmiany w 500+. Trzeba będzie składać wnioski

Ponadto kalkulacje te dotyczą statystycznej polskiej rodziny. To w praktyce oznacza, że w bardzo niewielkim stopniu uwzględniany jest we wspomnianej kwocie czynsz najmu mieszkań. Wszystko dlatego, że większość Polaków mieszka w nieruchomościach, których są właścicielami.

d20v820

Tylko 4-5 proc. osób to najemcy płacący czynsz na zasadach rynkowych. Do tego 11-12 proc. obywateli to najemcy korzystający z mieszkań o obniżonych czynszach (np. komunalnych, zakładowych czy TBS-ów).

Rosnące koszty utrzymania mieszkania to przede wszystkim zasługa drożejącej energii elektrycznej i rosnących opłat za wywóz śmieci. Za prąd musimy płacić o prawie 12 proc. więcej niż przed rokiem, a opłaty za wywóz śmieci w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożały aż o 53,5 proc. Tym samym usługi firm wywożących śmieci w Polsce drożały najszybciej w całej Europie – co wynika z danych Eurostatu.

Problem w tym, że tegoroczne podwyżki nie będą ostatnimi. Już wiemy, że od przyszłego roku więcej zapłacimy za energię elektryczną. Można się spodziewać, że podwyżka dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie kilkanaście procent.

d20v820

W 2021 roku wyższych opłat możemy się też spodziewać za wywóz śmieci. Taki ruch zapowiedziało bardzo wiele gmin. Jedne po prostu zaordynowały podwyżki, inne przebudowują system i uzależniają nowe opłaty za wywóz śmieci od zużycia wody (np. Warszawa).

2021 rok przyniesie też wyższy podatek od nieruchomości. Większość gmin zaktualizowała stawki do maksymalnych dopuszczalnych, a te w przyszłym roku będą o 3,9 proc. wyższe niż obecnie. To oznacza wyższy podatek za metr mieszkania, za garaż czy udział w gruncie pod budynkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20v820
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20v820