Trwa ładowanie...
autostrada wielkopolska
22-02-2017 20:05

Opłaty za przejazd A2 między Nowym Tomyślem a Koninem w górę

1 marca zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostradą A2 między Nowym Tomyślem a Koninem - poinformowała spółka Autostrada Wielkopolska. Kierowcy osobówek i motocykli zapłacą za przejazd 57 zł, czyli o 3 zł więcej niż dotąd.

Opłaty za przejazd A2 między Nowym Tomyślem a Koninem w góręŹródło: Eastnews, fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS
d11jv2q
d11jv2q

Podobna podwyżka miała miejsce przed rokiem. Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 54 zł, czyli po 18 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków.

Od marca wzrosną też opłaty za przejazd trasą pojazdów ponadnormatywnych. Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska Zofia Kwiatkowska wyjaśnia, że zmiany cen za przejazd spowodowane są koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami i kosztami utrzymania autostrady.

UWAGA!Od 1.03.2017 zmiana stawek na A2 (Nowy Tomyśl-Konin).Zmiany dotyczą pojazdów kategorii I i V. Info https://t.co/74KCSbX7Pz. #AWSAalert -- Autostrada Wlkp (@AutostradaWlkp) 22 lutego 2017

- A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40 proc. samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl - Konin nie jest dotowany z budżetu ani zwolniony z podatku VAT - powiedziała Kwiatkowska.

d11jv2q

Jak dodała, stawki za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy i prognozy ruchu. Wśród inwestycji planowanych przez spółkę są m.in.: wymiana warstwy ścieralnej nawierzchni na odcinku Września - Konin i budowa Obwodu Utrzymania Autostrady we Wrześni. Cały czas trwają też prace przygotowawcze przed rozbudową autostradowej obwodnicy Poznania. Chodzi m.in. o poszerzenie o trzeci pas ruchu odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny o długości 13 km, oraz dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych.

Spółka tłumaczy się też, że w przeciwieństwie do autostrad publicznych opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. VAT i nie mogą być dotowane z budżetu państwa. "Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości blisko 300 mln zł z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych" - poinformowała Kwiatkowska.

Stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 między Świeckiem a Nowy Tomyślem o długości 106 km się nie zmieni.

d11jv2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11jv2q