Trwa ładowanie...
d2y8xll

Opole/ Jest umowa z wykonawcą pierwszego odcinka obwodnicy Kępna

Obwodnica Kępna (Wielkopolskie) skomunikuje drogę krajową nr 11 z trasą S8, biegnącą w kierunku Wrocławia i Warszawy, a także wyprowadzi część ruchu tranzytowego z Kępna. Umowę z wykonawcą jej pierwszego, 4,5-km odcinka podpisano w środę w Opolu.

Share
d2y8xll

Przy podpisaniu umowy w opolskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), któremu powierzono przeprowadzenie przetargu i budowę pierwszego odcinka obwodnicy, obecny był wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Piechociński podkreślał, że budowa obwodnicy Kępna to bardzo oczekiwana inwestycja, bo miasto jest "jedną ze stolic polskiego sektora meblarskiego". "Przypomnę, że w pierwszym półroczu tego roku wyszliśmy na trzecie miejsce w produkcji i eksporcie światowym mebli. W związku z tym ten sektor będzie się bardzo mocno rozbudowywał ()" - mówił wicepremier.

Dodał, że w Polsce jest "ok. 650 miejscowości, które wymagają obwodnic", tymczasem Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 szacowany na 107 mld zakłada budowę ok. 60. "To pokazuje, jakie mamy jeszcze zaległości ()" - zaznaczył.

d2y8xll

Podkreślał, że inwestycje drogowe ważne są także z gospodarczego punktu widzenia. "Patrzymy inaczej, szerzej niż dotąd i chcemy skoordynować procesy inwestycyjne na drogach, na kolei, w telekomunikacji, w energetyce - z funkcjonowaniem specjalnych stref ekonomicznych i z budową stref aktywności gospodarczej. Między innymi po to, żeby ograniczyć liczbę kolizji między społeczeństwem obywatelskim a przedsiębiorczością, żeby dopełnić także infrastrukturę telekomunikacyjną czy energetyczną wzdłuż dróg i usprawnić logistykę wspólnotową procesów" - tłumaczył.

Jak poinformował rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA Michał Wandrasz, obwodnica Kępna powstanie w ciągu drogi ekspresowej S 11. Przetarg na budowę pierwszego odcinka tej obwodnicy wygrała firma Budimex SA, która ma zrealizować zadanie za nieco ponad 66 mln zł. Firma ma zaprojektować i zbudować dwujezdniowy odcinek obwodnicy o długości blisko 4,5 km od istniejącej drogi krajowej nr 11 do węzła "Kępno-Krążkowy", wybudowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S8 Syców - Kępno - Wieruszów - Walichnowy.

"Obwodnica Kępna pozwoli skomunikować od północy drogę krajową nr 11 z trasą S8 biegnącą w kierunku Wrocławia i Warszawy. Jednocześnie spowoduje wyprowadzenie części ruchu tranzytowego odbywającego się obecnie drogą krajową nr 11 przez Kępno" - wyjaśnił Wandrasz.

Budowa I etapu obwodnicy Kępna ma się zakończyć pod koniec 2018 r. Wykonawca powinien wejść na pac budowy w połowie przyszłego roku.

d2y8xll

Obecny w środę w Opolu dyrektor oddziału GDDKiA w Poznaniu Ryszard Sikora poinformował, że w środę w oddziale w Poznaniu został ogłoszony przetarg na budowę drugiej części obwodnicy Kępna. Ma on mieć długości ok. 7 km i będzie realizowany w systemie "optymalizuj, projektuj, buduj". "Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do wykonania dokumentacji technicznej, zdobycia wszystkich niezbędnych uzgodnień" - wyliczał Sikora i podał, że termin składania wniosków od potencjalnych wykonawców w przetargu mija 10 listopada.

d2y8xll

Podziel się opinią

Share
d2y8xll
d2y8xll