Trwa ładowanie...
d2dvpt7
10-02-2016 17:55

Opole/ Miasto podsumowało wykonanie budżetu za rok 2015

Zmniejszone do poziomu 222,7 mln zł zadłużenie miasta, nadwyżka w wysokości 7,6 mln zł, dochody na poziomie blisko 648 mln zł i wydatki w wysokości nieco ponad 640 mln zł - to najważniejsze wnioski po podsumowaniu wykonania budżetu Opola za rok 2015.

d2dvpt7
d2dvpt7

Budżet Opola za rok 2015 podsumowali na środowej konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i skarbnik miasta Renata Ćwirzeń-Szymańska. Ćwirzeń-Szymańska zastrzegła, że to wykonanie wstępne. Odnosiła je również do danych z lat ubiegłych - począwszy od roku 2012.

Wyjaśniła m.in., że rok 2012 był rokiem zamkniętym nadwyżką budżetową. W kolejnych dwóch latach notowano deficyt, a rok 2015 miasto znów zamknęło nadwyżką w wysokości 7,6 mln zł. Z kolei tzw. nadwyżka operacyjna (dochody bieżące pomniejszone o wydatki bieżące) wyniosła na koniec ub. roku 37 mln zł. "Nadwyżka operacyjna jest bardzo istotna dla miasta, ponieważ pokazuje jego kondycję finansową, jak również jego zdolność kredytową" - zaznaczyła skarbnik.

Podała też, że w ubiegłych latach - od 2012 roku - dochody Opola wzrastały. Z podanych na środowej konferencji informacji wynika, że dochody bieżące w ub. roku wyniosły 606,2 mln zł i były wyższe od dochodów bieżących z roku 2014 o ponad 22 mln zł. Ćwirzeń-Szymańska zaznaczyła przy tym, że plan budżetu na rok ubiegły zakładał dochody bieżące w kwocie niespełna 580 mln zł. Z kolei dochody majątkowe Opola w ub. roku wyniosły 41,7 mln zł i były porównywalne z dochodami majątkowymi miasta z roku 2014. Tymczasem według planu zakładanego na początku ub. roku miały być one o 20 mln zł niższe.

"To oznacza, że dochody bieżące przyrosły nam w roku ubiegłym o 5 proc. w stosunku do pierwotnego zakładanego budżetu, a dochody majątkowe o prawie 90 proc. w stosunku do planu" - tłumaczyła.

d2dvpt7

W pozycji wydatków w budżecie Opola za rok ub. także nastąpił przyrost w porównaniu z latami ubiegłymi. W roku 2012 wydatki ogółem wyniosły 570,6 mln zł, a w roku ub. - 640,2 mln zł, z czego 71 mln zł stanowiły wydatki majątkowe.

Skarbnik dodała, że saldo zadłużenia miasta na koniec grudnia 2014 wynosiło 224 ml zł i stanowiło 36 proc. w stosunku do dochodów budżetu. "W ciągu roku nowe zadłużenie, które zaciągnęliśmy na realizację zadań inwestycyjnych wyniosło 14,5 mln zł. Udało się jednak dokonać spłat zadłużenia na kwotę 15,7 mln zł. W rezultacie na koniec grudnia 2015 roku zadłużenie wyniosło 222,7 mln zł, co stanowiło 34 proc. zadłużenia w stosunku do dochodów ogółem" - wyjaśniała.

Ćwirzeń-Szymańska przypomniała również, że rating Opola podniesiono z oceny stabilnej na pozytywną. Prezydent Opola podkreślił m.in. to, że na pozycję ratingową Opola wpłynął fakt, iż nadwyżka operacyjna jest stabilna. "To bardzo dobrze świadczy o budżecie miasta i tym, w jaki sposób wydajemy pieniądze" - zaznaczył.

Mówił również, że dzięki temu, iż wzrosły dochody bieżące budżetu, miasto jest w stanie finansować coraz większe zadania i większą liczbę tych zadań. "Powinno cieszyć nas to, że pomimo spadku liczby mieszkańców siła budżetowa miasta rośnie, spada zadłużenie, a my zrealizowaliśmy budżet na plus" - podsumował Wiśniewski. I dodał: "To ważne również w kontekście nadchodzących lat, bo wyzwań inwestycyjnych będzie sporo".

d2dvpt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dvpt7