Opole/ W mieście ma przybyć 20 tys. metrów kw. powierzchni biurowych

Około 20 tys. metrów kwadratowych nowych powierzchni biurowych powinno powstać w Opolu w najbliższych pięciu latach - zapowiadają władze miasta. Zdaniem wiceprezydenta Opola ma to dać około 2 tys. nowych miejsc pracy na lokalnym rynku.

07.03.2016 16:00

O planach dotyczących zwiększania ilości powierzchni biurowych w mieście mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej firmy ista Shared Services Polska, która ulokowała się w nowym biurowcu w Opolu, prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski oraz wiceprezydent Maciej Wujec.

Wujec poinformował, że tuż obok biurowca przy ul. Wrocławskiej, w którym siedzibę ma ista Shared Services Polska, powstanie kolejny. Inny biurowiec realizowany jest przy ul. Ozimskiej w Opolu jako rewitalizacja dawnej fabryki mebli. "Obiekt ten znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie nowego centrum biurowego, które chcemy stworzyć przy ul. Ozimskiej i Plebiscytowej. Tam również w najbliższym czasie pojawią się kolejne inwestycje" - dodał Wujec i zaznaczył, że prócz tego jest kilka innych projektów dotyczących tworzenia powierzchni biurowych w mieście, są w fazie koncepcyjnej czy realizacyjnej.

"W najbliższych pięciu latach w Opolu powinno powstać około 20 tys. metrów kw. powierzchni biurowych, co się wiąże z powstaniem ok. 2 tys. kolejnych miejsc pracy" - zaznaczył Wujec.

Drugi biurowiec na ul. Wrocławskiej w Opolu o powierzchni 3,5 do 4 tys. metrów kw. ma od wiosny budować katowicka spółka CGI. Marek Maryniak z CGI powiedział w rozmowie z mediami, że budynek ma powstać w sąsiedztwie pierwszego, mającego ok. 3 tys. metrów kw. Gotowy biurowiec w całości zajmują już dwie firmy, w tym ista Shared Services Polska.

Maryniak zapewnił, że w Opolu jest zainteresowanie powierzchniami biurowymi i zdarza się, że są one zajęte jeszcze zanim zakończy się ich budowa i przygotowanie. Zaznaczył, że tak właśnie było w przypadku już wybudowanego obiektu przy Wrocławskiej.

Władze Opola deklarują, że będą wspierać deweloperów, którzy zdecydują się na tworzenie w mieście powierzchni biurowych, bo to oznacza powstawanie atrakcyjnych miejsc pracy w sektorze usług, nie tylko w sektorze przemysłowym. Np. w tym roku opolska rada miasta przyjęła uchwałą wprowadzenie nowych ulg dla przedsiębiorców - m.in. dla firm budujących powierzchnie biurowe o powierzchni co najmniej 1,5 tys. metrów kw. pod lokalizację firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych (np. BPO czy ITO).

Na poniedziałkowej konferencji prasowej władze firmy ista Shared Services Polska, która już zatrudniła w biurze w Opolu sto osób, poinformowały o zamiarze zatrudnienia kolejnych od 50 do 100 osób. Firma ta, obecna w Opolu od przełomu 2014 i 2015 roku, zajmuje się doradztwem w zarządzaniu danymi o zużyciu energii oraz rozliczaniu indywidualnych kosztów ciepła, wody i innych mediów. Działa na terenie 25 krajów, zatrudnia 4,7 tys. pracowników (w tym w Polsce ponad 1,1, tys.) i rozlicza ok. 12 mln jednostek mieszkaniowych. Obecnie do biura w Opolu szuka pracowników na stanowiska młodszego specjalisty ds. supportu z dobrą znajomością języka niemieckiego.

Na konferencji podkreślano m.in. to, że jednym z argumentów dla powstania siedziby firmy w Opolu był fakt, iż w woj. opolskim mieszka wiele osób posługujących się jęz. niemieckim. Prezes zarządu firmy ista Shared Services Polska Jacek Styczeń zapewnił, że firma jest "absolutnie zadowolona z poziomu znajomości jęz. niemieckiego" dotychczasowych pracowników, z których większość pochodzi z podopolskich gmin. "Zwłaszcza, że jest to znajomość wynoszona z domu, a nie nabyta w szkole czy na kursach" - zaznaczył.

Prezydent Opola dodał, że oznacza to, iż firma tworzy miejsca pracy dla osób, które zazwyczaj po skończeniu studiów czy szkoły podejmowały pracę za granicą. "Opole, wspólnie z przedsiębiorcami, tworzy warunki do tego, by tych ludzi zatrzymywać na miejscu i by nie dochodziło do rozłąki rodzin, która towarzyszy wyjazdom za granicę" - dodał Wiśniewski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)