Trwa ładowanie...
d31tjhg
12-11-2015 18:15

Opole/ Władze miasta przedstawiły projekt budżetu na 2016 rok

Remont mostu na ul. Niemodlińskiej, wystawa stała Muzeum Polskiej Piosenki, sporządzenie dokumentacji dużych inwestycji, np. budowy węzła przesiadkowego Opole Wschód - to m.in. zadania do realizacji w ramach budżetu Opola na 2016 r. Ma on wynieść ponad 701 mln zł.

d31tjhg
d31tjhg

O najważniejszych punktach budżetu Opola na 2016 r. mówili na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i skarbnik miasta Renata Ćwirzeń-Szymańska.

Wiśniewski zaznaczył, że ma być to budżet zrównoważonego rozwoju, w którym uwzględniono wszystkie dziedziny życia miejskiego. Podkreślił, że po raz kolejny podatki w mieście nie ulegną zmianie.

Podał, że blisko 110,3 mln zł przeznaczonych ma być w 2016 r. na inwestycje. Zaznaczył, że część z nich rozpocznie się w przyszłym roku, ale zaplanowana została na wiele lat. Wskazał też, że spora ich część ma być dofinansowana z pieniędzy z UE, o które miasto będzie ubiegać nie tylko w regionie, ale też np. z programów krajowych.

Jednym z czołowych zadań do realizacji w przyszłym roku będzie remont mostu na ul. Niemodlińskiej, który ma się wtedy zacząć. W sumie kosztować będzie blisko 70 mln zł. Połowę z tej kwoty pochłonie sam remont, a połowę budowa oświetlenia i ścieżek rowerowych, dzięki czemu pieniądze na całe to zadanie miasto chce pozyskać z puli unijnej zarezerwowanej dla Aglomeracji Opolskiej.

d31tjhg

Zadaniem, które miasto chciałoby też w przyszłym roku zacząć, jest budowa tzw. Obwodnicy Piastowskiej, czyli I etapu obwodnicy południowej. W przyszłorocznym budżecie zapisano na ten cel 4 mln zł; docelowo inwestycja kosztować ma 79 mln zł.

500 tys. zł w projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano na dokumentację programu o nazwie "Czysta komunikacja publiczna". Dotyczy on rozwoju transportu zbiorowego, docelowo ma kosztować ponad 113 mln zł i rozpisywany jest do 2019 r. W jego ramach ma być zmodernizowana baza MZK, kupionych 56 nowych autobusów, biletomaty i zamontowane elektroniczne tablice na przystankach.

2,6 mln zł w przyszłym roku ma być wydane na dokumentację budowy węzła przesiadkowego Opole Wschód. To duże zadanie komunikacyjne, którego realizacja ma potrwać do 2020 r. W jego ramach miasto planuje przebudowę układu komunikacyjnego np. z budową tunelu podziemnego; budowę stacji przesiadkowej, parkingów typu Park&Ride i Park&Bike czy oświetlenia. Dofinansowanie na ten cel Opole chce pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Poza tym w projekcie budżetu Opola na przyszły rok wpisano dofinansowanie budowy obwodnicy podopolskich Czarnowąs, które w sumie ma wynieść 8,5 mln zł, a w przyszłym roku 1 mln; budowę ścieżek rowerowych i budowę trzeciego budynku Parku Naukowo-Technologicznego. 8 mln zł zapisano także na sfinansowanie wystawy stałej w Muzeum Polskiej Piosenki; a 16 mln zł na trwającą przebudowę hali widowiskowo-sportowej Okrąglak.

d31tjhg

Poza tym 2,5 mln zł ma wynieść pula na zadania budżetu obywatelskiego, które będą realizowane w 2017 r.; milion na działania rad dzielnic, a 9,5 mln zł na konkursy na współpracę z organizacjami pozarządowymi, w tym na sport. Jak powiedział Wiśniewski - są to "stałe już pozycje związane z tworzeniem społeczeństwa obywatelskiego".

Ćwirzeń-Szymańska podała, że przyszłoroczne dochody w budżecie Opola - według projektu - powinny wynieść ok. 622,9 mln zł, a wydatki - 684,8 mln zł. Przychody mają wynieść nieco ponad 78,2 mln zł, a rozchody ponad 16,3 mln zł. "Ogólnie budżet się nam równoważy i zamyka wartością ponad 701 mln zł" - podała.

Dla porównania - budżet przyjęty na początku na 2015 r. miał wynieść niespełna 664,5 mln zł, a na koniec września tego roku wzrósł do ponad 680,3 mln zł.

d31tjhg

Największą pulę wydatków w przyszłorocznym budżecie miasta stanowić będą wydatki na oświatę - prawie 241,8 mln zł, czyli ponad 35 proc. ogólnej puli. Na sektor zdrowia i pomocy społecznej ma zostać przeznaczonych 86 mln zł.

Tzw. nadwyżka budżetowa ma wynieść 23,6 mln zł; a deficyt ok. 61,9 mln zł. Przewidywane zadłużenie na koniec br. ma wynieść prawie 222,8 mln zł, czyli 35 proc. w odniesieniu do planowanych dochodów. Z kolei na koniec 2016 r. zadłużenie Opola ma być wyższe o ponad 51 mln zł i wynieść prawie 274,7 mln zł, czyli ok. 44 proc. w odniesieniu do planowanych dochodów.

d31tjhg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31tjhg