Opole złożyło wniosek o przesunięcie swoich granic
Miasto Opole złożyło w czwartek wniosek o powiększenie o tereny 13 sołectw, całych lub ich części, z pięciu podopolskich gmin. Wniosek, adresowany do MSWiA, złożono za pośrednictwem wojewody opolskiego. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd.
Informację o tym, że wniosek został w czwartek przekazany wojewodzie opolskiemu, podał PAP sekretarz miasta Opola Grzegorz Marcjasz. Rzecznik wojewody opolskiego Martyna Kolemba potwierdziła, że taki dokument trafił do urzędu wojewódzkiego.
Marcjasz powiedział PAP, że wraz z wnioskiem władze Opola złożyły w sumie 16 załączników. Wśród nich znalazły się m.in. mapy, analizy dot. podstawowych dochodów podatkowych gmin, ewidencja działek, które miałyby być włączone w granice Opola, wypis z miejscowych planów zagospodarowania oraz inne dokumenty. Do wniosku dołączono też np. informacje o wynikach przeprowadzonych w Opolu i w gminach konsultacji społecznych ws. powiększenia granic.
Sekretarz Opola wyjaśnił, że zgodnie z procedurą wojewoda, za pośrednictwem którego składany jest wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji, ma 30 dni na jego zaopiniowanie. Potem wniosek wraz z opinią trafia właśnie do MSWiA. Marcjasz dodał, że minister SWiA przeanalizuje sprawę, sformułuje swoją opinię i przedłoży ją wraz z wnioskiem Radzie Ministrów. Ta ma czas na wydanie rozporządzenia w sprawie do 31 lipca. - Jeśli decyzja będzie pozytywna, to rozporządzenie takie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia kolejnego roku - dodał Marcjasz.
Powiększenie Opola to propozycja prezydenta miasta Arkadiusza Wiśniewskiego, który chce włączyć w jego granice tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z pięciu podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu miasto zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy ok. 119 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju Opola.
Propozycję prezydenta poparła uchwałą w listopadzie rada miasta, a na ostatniej sesji w ub. tygodniu ostatecznie opowiedziała się za powiększeniem Opola. Dzięki temu prezydent mógł złożyć do końca marca wniosek do MSWiA, a taki był ostateczny termin złożenia tego wniosku.
Uchwałę ws. powiększenia Opola rada miasta przyjęła jednak niejednogłośnie. Za było 16 radnych z klubów nieformalnej koalicji skupionej wokół prezydenta Opola (klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, Razem dla Opola i PiS); jeden radny głosował przeciw (z mniejszości niemieckiej), a sześciu (m.in. z PO i radny niezależny) wstrzymało się od głosu.
W konsultacjach społecznych przeprowadzonych w tej sprawie w mieście 57 proc. głosujących mieszkańców Opola opowiedziało się za powiększeniem. Przeciw było 19 proc. W konsultacjach tych wzięło udział ok. 6,9 tys. mieszkańców Opola. Frekwencja wyniosła więc ok. 6 proc.
W każdej z pięciu gmin, których tereny miałyby być włączone do Opola, też odbyły się konsultacje społeczne. Przeciw włączeniu tych terenów do Opola we wszystkich gminach opowiedziało się ponad 90 proc. głosujących. W powiecie opolskim, na terenie którego znajdują się m.in. te gminy, przeciw było ponad 96 proc. głosujących.
Propozycja prezydenta Opola dot. powiększenia miasta o tereny sąsiednich pięciu gmin wzbudziła spore emocje wśród mieszkańców tych gmin. Organizowali oni protesty i blokady dróg w tej sprawie.