Trwa ładowanie...
dt4wfud
10-02-2016 19:40

Opolskie/ Grupa Azoty ZAK SA planuje wydać 380 mln zł na inwestycje

380 mln zł na inwestycje planuje przeznaczyć w tym roku Grupa Azoty ZAK SA - poinformowała spółka. Około połowę tej kwoty pochłonie dokończenie trwającej już budowy nowej elektrociepłowni. W roku 2015 firma ta przeznaczyła na inwestycje 263 mln zł.

dt4wfud
dt4wfud

Takie informacje władze Grupy Azoty ZAK przekazały na zorganizowanej w środę w Kędzierzynie-Koźlu konferencji oraz w przesłanej po niej informacji prasowej.

Prezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Adam Leszkiewicz podkreślał podczas konferencji, że pod względem poziomu wydatkowanych na inwestycje środków rok ubiegły był rekordowy w historii spółki. Podał, że łącznie zrealizowane zostały 64 zadania inwestycyjne, z czego 15 dotyczyło spraw dokumentacyjno-przygotowawczych, a 49 były to prace budowlano-montażowe. "Mniej więcej połowa wydanych środków przeznaczona była na budowę nowej elektrociepłowni" - mówił.

Zapewnił przy tym, że spółka nie tylko stara się dobrze realizować zadania, ale też dba o podwykonawców. Przy dużych zadaniach inwestycyjnych co miesiąc zbiera np. oświadczenia o tym, że dostają oni pieniądze. "Ma to ogromne znaczenie społeczne" - zaznaczył Leszkiewicz.

Podał także, że w ub. roku niemal w stu procentach wykonano też w kędzierzyńskich zakładach plan remontów, na które wydano ponad 113 mln zł. "To też są pieniądze włożone w infrastrukturę na terenie naszego zakładu" - podkreślił.

dt4wfud

Zastrzegł wprawdzie, że wyniki ZAK SA za rok ubiegły będą prezentowane w marcu wspólnie w Grupie, ale - jak uznał - można już powiedzieć, że przedsiębiorstwo ma za sobą "dobry rok". "Poprawiliśmy wskaźniki, podnieśliśmy o kilkanaście procent wartość naszej spółki w 2015 roku, zrealizowaliśmy wiele zadań, oddaliśmy dwie nowe duże inwestycje, zbudowaliśmy plan naszych działań do roku 2020, a w perspektywie do roku 2025. Duży nacisk położyliśmy też na innowacyjność i porozumieliśmy się z organizacjami związkowymi, jeżeli chodzi o regulacje płac już na rok 2016" - wyliczał Leszkiewicz.

W przesłanej PAP po konferencji informacji prasowej podano, że wydatki na inwestycje w roku 2016 mają wynieść 380 mln zł.

Wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Krzysztof Kamiński, który nakreślał plany inwestycyjne na rok bieżący mówił, że "sztandarowym projektem" będzie w nim kontynuacja trwającej budowy elektrociepłowni. Na ten cel w tym roku, jak wyjaśniał później w rozmowie z PAP, ma być wydatkowane ponad 170 mln zł. Podał, że na październik - listopad 2016 planowane jest oddanie do eksploatacji nowego kotła, a nieco wcześniej turbiny kondensacyjnej.

Wśród najważniejszych inwestycji zaplanowanych na ten rok Kamiński wymienił również modernizację instalacji mocznika o dodatkowe urządzenia, które będą wychwytywały pyły i doczyszczały ścieki z tej instalacji, czy instalację do produkcji tzw. estrów specjalnych. Zaznaczył, że obecnie spółka jest na etapie decyzji korporacyjnych w zakresie tej instalacji.

dt4wfud

Podczas konferencji Kamiński mówił również, że w roku 2016 powinny zapaść decyzje kierunkowe w dwóch projektach korporacyjnych - dot. gazu koksowniczego i dalszych prac nad projektem zgazowania węgla.

Pretekstem do środowego spotkania zorganizowanego przez Grupę Azoty ZAK SA w Kędzierzynie-Koźlu było oddanie do użytku kilku zadań inwestycyjnych. Jak mówił Leszkiewicz trzy z nich oddawane są do użytku w tym tygodniu. "Te projekty () zwiększają nasze zdolności produkcyjne, poprawiają nasze sprawności, obniżają koszty naszej produkcji, mają ogromne znaczenie środowiskowe" - wyliczał.

Chodzi o inwestycje zrealizowane w obszarze produkcji nawozów i OXO o łącznej wartości 45 mln zł. Wśród zakończonych projektów znalazły się m.in. modernizacja ciągu amoniakalnego, zwiększenie zdolności produkcji roztworów mocznika oraz wytwarzanie pary dla instalacji OXO z odpadowych strumieni gazowych.

Grupa Azoty ZAK SA to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Jej oferta skierowana jest do takich sektorów gospodarki jak rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne, przemysł tworzywowy. Zatrudnia 1,6 tys. osób.

dt4wfud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt4wfud