Trwa ładowanie...
d3qjp7r
d3qjp7r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Opolskie/ Pierwsze umowy na wsparcie innowacyjnych projektów firm

Stworzenie łatwych w montażu betonowych płytek, opracowanie nowego sposobu produkcji rurki z poliamidu do przewodów hamulcowych oraz rozwój centrów badawczo-rozwojowych - m.in. na te cele trafi unijne wsparcie innowacyjnych projektów firm z Opolszczyzny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3qjp7r

W czwartek w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) cztery pierwsze spółki z regionu podpisały umowy w tej sprawie.

W sumie zarząd woj. opolskiego zatwierdził do dofinansowania 27 innowacyjnych projektów opolskich przedsiębiorców. Zostaną one wsparte z pieniędzy unijnych z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego. Rozdysponowało je w ramach naboru na innowacje - pierwszego w perspektywie finansowej 2014-2020 - OCRG.

Całkowita wartość wszystkich 27 przyjętych do dofinansowania projektów, które chcą zrealizować opolskie firmy, to prawie 187,3 mln zł. Wartość przyznanego dofinansowania to łącznie ponad 87,8 mln zł.

d3qjp7r

"Pieniądze, które przeznaczane są na wsparcie innowacji, to środki inwestowane wprost w rozwój gospodarczy naszego regionu. To za sprawą takich nowatorskich pomysłów gospodarka Opolszczyzny staje się bardziej konkurencyjna" - powiedział marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Jedną z czerech firm, które w czwartek podpisały umowę, jest Stegu - producent kamienia dekoracyjnego i okładzin ściennych. Zamierza stworzyć innowacyjne płytki betonowe, które mają zostać opracowane w technologii bezklejowej i być znacznie łatwiejsze w montażu. Stegu w ramach dotacji rozbuduje też infrastrukturę działu badawczo-rozwojowego. Całkowita wartość projektu tej firmy, który zostanie wsparty unijną dotacją, to nieco ponad 1,9 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to ponad 748,6 tys. zł

Firma ifm ecolink, produkująca czujniki do automatyki przemysłowej, pieniądze unijne zainwestuje w rozwój i doposażenie swojego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Opolu. Prowadzić też będzie projekt badawczy dotyczący wielopunktowego wysokociśnieniowego wtrysku polimeru. Całkowita wartość zatwierdzonego do dofinansowania projektu ifm ecolink to ponad 5,9 mln zł. Wniosek o dofinansowanie opiewa na ponad 1,7 mln zł.

Narzędziownia Bogdan Pszenica, produkująca formy o ciężarze do 50 ton do odlewania aluminium, magnezu i cynku, dotację unijną planuje przeznaczyć m.in. na doposażenie działu badawczo-rozwojowego. Firma przeprowadzi też projekt badawczy, który ma na celu opracowanie innowacyjnych form ciśnieniowych z systemem chłodzenia punktowego formy. Całkowita wartość zatwierdzonego do dofinansowania projektu Narzędziowni to prawie 13,5 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie wynosi blisko 5 mln zł.

d3qjp7r

Projekt firmy G&S polegać będzie na badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych, których celem jest sprawdzenie koncepcji wynalazku zgłoszonego do ochrony patentowej, a dotyczącego nowego sposobu produkcji rurki z poliamidu i urządzenia do jej wytwarzania. Rurki te mają służyć do budowy przewodów układów hamulcowych, poprawiając ich parametry wytrzymałościowe. Wartość projektu ogółem to ponad 9,1 mln zł; wartość dofinansowania - blisko 5,8 mln zł.

Pierwszy w perspektywie finansowej lat 2014-2020 nabór dotyczący wsparcia innowacji w przedsiębiorstwach ogłoszono w kwietniu. Zgodnie z zapisami regulaminu miał on być rozstrzygnięty w listopadzie br. O dotacje mogły ubiegać się małe firmy z Opolskiego. Duże przedsiębiorstwa mogły uzyskać wsparcie tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej.

Pieniądze z rozstrzygniętego w sierpniu naboru mogły być - zgodnie z regulaminem - przeznaczone przez firmy np. na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego; finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów. Projekt musi być zrealizowany najpóźniej w dwa lata.

Zgodnie z regulaminem dofinansowanie mogło wynieść od 500 tys. zł do 10 mln zł. W praktyce najniższa przyznana dotacja wyniosła nieco ponad 700 tys. zł, a najwyższa - blisko 10 mln zł. To, w jakim stopniu dofinansowany został konkretny projekt, zależało od wielu czynników - m.in. wielkości firmy czy tego, w jakim wymiarze planuje ona np. przeprowadzać prace badawcze lub rozwojowe. Przyznane dotacje wyniosły między 35 a 75 proc. Większość projektów dofinansowano na poziomie ponad 55 proc.

d3qjp7r

Kolejny nabór na innowacje, w puli którego na dofinansowanie projektów będzie 40 mln zł, OCRG ogłosi jeszcze w tym roku.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro. Zgodnie z założeniami innowacja ma powstawać w regionie, a nie np. być kupowana z zagranicy. Projekty realizowane z puli na innowacje muszą być projektami badawczymi.

d3qjp7r

Podziel się opinią

Share
d3qjp7r
d3qjp7r