Trwa ładowanie...
d16vvj1
08-11-2015 10:25

Opolskie/ Polscy i czescy strażacy razem sięgną po pieniądze z UE

Utworzenie systemu teleinformatycznego do wymiany informacji w sytuacjach kryzysowych, szkolenia i doposażenie jednostek ratownictwa na polsko-czeskim pograniczu - to m.in. cele polsko-czeskiego projektu straży pożarnych, który ma być sfinansowany z pieniędzy UE.

Share
d16vvj1

Projekt nosi nazwę "Bezpieczne Pogranicze" i ma być realizowany wspólnie przez ośmiu partnerów z Polski i Czech: komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Opolu, Wrocławiu i Katowicach oraz ich odpowiedniki po stronie czeskiej - HZS w Libercu, Ołomuńcu, Hradec Kralove, Pardubicach i kraju Morawsko-Śląskim. Liderami są jednostki w Opolu i Ołomuńcu.

Jak powiedział PAP oficer prasowy opolskiej PSP bryg. Adam Janiuk - wszystkie te jednostki odpowiadają za ochronę terenów sąsiadujących ze sobą na polsko-czeskim pograniczu i od lat wspierają się w prowadzonych na tym terenie akcjach ratowniczych. "Widzimy jednak potrzebę wzmocnienia tej współpracy oraz doposażenia jednostek w sprzęt, który może nasze działania ułatwić. A tym samym podnieść bezpieczeństwo ludzi" - zaznaczył Janiuk.

Projekt "Bezpieczne pogranicze" ma być realizowany w ramach transgranicznego programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Jego łączna wartość to blisko 8 mln euro; z tego na działania prowadzone w woj. opolskim przeznaczone ma być ponad 1,3 mln euro.

St. kpt. Grzegorz Brzozowski, który odpowiada za koordynację projektu w opolskiej PSP poinformował PAP, że we wrześniu ub. roku koncepcja projektu została złożona do wspólnego sekretariatu programu Interreg w Ołomuńcu. "Ocena trwała do kwietnia tego roku. Wtedy wspólny panel ekspertów uznał naszą koncepcję za flagową i zostaliśmy poproszeni o przygotowanie pełnego wniosku projektowego. Złożyliśmy go zgodnie z wymogami do 30 września tego roku. Do końca roku komitet monitorujący ma podjąć decyzję o jego realizacji" - wyjaśnił.

d16vvj1

W ramach projektu ma być utworzony m.in. nowoczesny system teleinformatyczny do wymiany informacji pomiędzy służbami ratowniczymi Polski i Czech. Przeprowadzone mają być także szkolenia z zakresu np. ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wodnego czy wysokościowego, a także szkolenia językowe dla strażaków po obu stronach granicy, tak by w razie potrzeby - podczas działań ratowniczych i w sytuacjach kryzysowych - mogli się porozumiewać i współdziałać.

Pogranicze polsko-czeskie pokrywa też gęstą sieć dróg o różnym standardzie, w tym dróg górskich. "Dlatego istotnym elementem projektu będzie też podniesienie zdolności transgranicznego szybkiego reagowania podczas wypadków komunikacyjnych" - poinformowali opolscy strażacy.

Zaplanowano także wydatki na sprzęt dla centrów ratownictwa, tak by uzupełnić braki w poszczególnych jednostkach. Na Opolszczyznę trafi np. specjalistyczna drabina pożarnicza, motopompa przewoźna do wody zanieczyszczonej; sprzęt dla grupy ratownictwa chemiczno - ekologicznego - np. rurki wskaźnikowe czy odporne na ogień ubrania ochrony przeciwchemicznej; kamera wziernikowa czy geofon sejsmiczno-akustyczny przeznaczony do poszukiwania ludzi uwięzionych pod zawalonymi konstrukcjami po trzęsieniach ziemi, wybuchach, osunięciach ziemi, zawałach w kopalniach lub w wykopach.

Mł. bryg. Krzysztof Gielsa z komendy wojewódzkiej PSP we Wrocławiu również podkreślił, że współpraca jednostek z Dolnego Śląska i Czech "jest naturalna i niezbędna" - np. dlatego, że Dolny Śląsk graniczy aż z czterema czeskimi regionami i ma najdłuższą z polskich regionów wspólną granicę z tym krajem. "To był dla nas kluczowy argument do wejścia do tego projektu" - zaznaczył.

d16vvj1

Dodał, że dolnośląsko-czeskie pogranicze to obszar górzysty i zalesiony, w związku z tym dużo interwencji dot. pożarów lasów czy poszukiwania turystów. "Współpracujemy w tym zakresie od wielu lat, bo zagrożenia nie znają granic" - mówił.

Dopowiedział, że szczególnie ważna jest także dla Dolnego Śląska kwestia wymiany informacji w przypadku np. zagrożeń powodziowych. Ma ją zapewnić zaplanowany w projekcie system teleinformatyczny. "Aby działania na wypadek takiego zagrożenia były szybkie, sprawne i efektywne potrzeba współpracy stanowisk kierowania - naszego we Wrocławiu i czterech w czeskich krajach" - relacjonował.

Projekt "Bezpieczne Pogranicze" ma być realizowany w latach 2016-2019.

d16vvj1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vvj1
d16vvj1