Trwa ładowanie...
dnuo9s3
13-10-2015 17:00

Opolskie/ Województwo chce kupić pakiet udziałów w WSSE

Opolskie chce odkupić pakiet udziałów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE) od gm. Wałbrzych. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze sprzedaży WSSE terenów inwestycyjnych w gm. Skarbimierz. Ma to dać regionowi większy wpływ na pozyskiwanie inwestorów.

Share
dnuo9s3

Jak mówił na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki, okazja do zakupu udziałów w WSSE - o co Opolszczyzna zabiegała od lat - pojawiła się, gdy gm. Wałbrzych uznała, że chce sprzedać swój pakiet (blisko 5,7 proc.) dla pozyskania środków na inwestycje i rozwój. Sawicki poinformował, że pakiet akcji gm. Wałbrzych został wyceniony na ponad 22,7 mln zł. Woj. opolskie złożyło już ofertę zakupu tych akcji. "Jako udziałowiec w spółce mamy prawo pierwszeństwa zakupu i z tego prawa chcemy skorzystać" - mówił.

Pieniądze na ten cel władze regionu chcą pozyskać ze sprzedaży WSSE 81 ha terenów inwestycyjnych już będących w tej strefie, które regionowi nieodpłatnie przekazała gm. Skarbimierz. Działa tam już wiele zakładów ulokowanych w WSSE. "Przedstawiliśmy WSSE ofertę sprzedaży tych gruntów, a WSSE wyraziła chęć ich zakupu. Obecnie jesteśmy na etapie ich wyceniania. Szacujemy, że mogą one kosztować 20-22 mln zł" - wyjaśniał we wtorek Sawicki.

Tłumaczył, że sprawie zakupu przez woj. opolskie udziałów ma być poświęcone zwoływane na przyszły tydzień nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników WSSE. Sawicki zapewnił też, że Ministerstwo Gospodarki "przychylnie ustosunkowało się do wniosku" o zakup udziałów w WSSE przez woj. opolskie.

Dodał, że dzięki temu zakupowi Opolszczyzna, która ma obecnie ok. 0,2 proc. udziałów, zwiększyłaby swój stan posiadania do blisko 5,9 proc. i stałaby się drugim co do wielkości - po Skarbie Państwa - udziałowcem w WSSE. "To umożliwiałoby regionowi posiadanie przedstawiciela w zarządzie i radzie nadzorczej WSSE, co z kolei pozwalałoby na posiadanie większego wpływu na działanie strefy, przede wszystkim w zakresie pozyskiwania inwestorów" - tłumaczył członek zarządu woj. opolskiego.

dnuo9s3

Województwo liczy, że większe udziały w WSSE dadzą możliwość sprawniejszego pozyskiwania inwestorów na Opolszczyźnie. Interes gminy Skarbimierz, która przekazała regionowi tereny, to z kolei powstające u nowych inwestorów miejsca pracy oraz podatki, które zasilić mogą budżet samorządu.

Jacek Serdeczny z Departamentu Komunikacji i Marketingu WSSE potwierdził PAP, że gmina Wałbrzych zawiadomiła spółkę WSSE Invest-Park o zamiarze sprzedaży części swoich udziałów, a woj. opolskie zadeklarowało chęć ich zakupu. "Zgoda na tę transakcję będzie rozpatrywana przy najbliższym zgromadzeniu wspólników spółki WSSE INVEST-PARK" - dodał.

Potwierdził też, że fundusze za zakup udziałów przez woj. opolskie będą "prawdopodobnie pochodziły ze sprzedaży spółce terenów w gminie Skarbimierz". "Obecnie negocjowane są warunki zakupu terenów przez strefę" - wyjaśnił.

Sawicki dodał, że niewykluczone jest, iż woj. opolskie zechce jeszcze w przyszłości zwiększać pakiet swoich udziałów w WSSE, np. odkupując udziały innych gmin, które byłyby zainteresowane ich sprzedażą. Dodał, że obecnie WSSE ma 16 udziałowców. Swoje dotychczasowe udziały Opolszczyzna odkupiła w kwietniu ub. roku od Kudowy Zdroju za 420 tys. zł.

dnuo9s3

WSSE Invest-Park jest największą z 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. Obejmuje 2920 ha w 48 miejscowościach (w woj. dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i lubuskim). "Blisko 1300 ha czeka na kolejnych inwestorów" - podał Serdeczny. Obecnie w WSSE działa 180 firm, które zainwestowały blisko 20 mld zł i stworzyły ponad 40,3 tys. miejsc pracy.

W woj. opolskim WSSE obejmuje ponad 660 ha terenów inwestycyjnych w 12 lokalizacjach, z czego prawie 450 ha to tereny wolne. Na tych zajętych działalność w opolskim prowadzi 25 firm, które zainwestowały ponad 2,3 mld zł i zatrudniają ponad 3,2 tys. pracowników. "Część firm nie zrealizowała jeszcze inwestycji i nie rozpoczęła rekrutacji pracowników" - zaznaczył przedstawiciel WSSE.

Sekretarz urzędu marszałkowskiego Adam Maciąg zaznaczył na wtorkowej konferencji, że w całym regionie w sumie pod inwestycje przeznaczonych jest ok. 5,3 tys. ha.

dnuo9s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnuo9s3
dnuo9s3