Opolskie/ Zabezpieczono dostawy węgla do koksowni w Zdzieszowicach
Zabezpieczono dostawy węgla do koksowni w Zdzieszowicach, należącej do grupy ArcelorMittal, w zamian za surowiec, który przestały dostarczać kopalnie JSW, gdzie trwa strajk. W ten sposób odsunięto widmo zatrzymania produkcji i wielomilionowych strat.
05.02.2015 16:50
Rzecznik prasowa grupy ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek powiedziała w czwartek PAP, że reprezentowana przez nią spółka 29 stycznia dostała pisemną informację o strajku, w związku z którym JSW wstrzymała dostawy węgla do należących do ArcelorMittal Poland koksowni w Krakowie i Zdzieszowicach (opolskie). "W pierwszych dniach strajku sytuacja była dla nas w zasadzie patowa, bo JSW jest naszym kluczowym dostawcą węgla koksowego. Ich dostawy stanowią ponad 50 proc. ogółu" - podkreśliła Winiarek.
Brak dostaw węgla dla koksowni - wyjaśniła - mógł oznaczać dla obu zakładów zatrzymanie pracy urządzeń, a w konsekwencji ich zniszczenie i wielomilionowe straty, bo baterie koksownicze to urządzenia pracujące w trybie ciągłym. Winiarek podkreśliła jednak w czwartek, że widmo zatrzymania produkcji i zagrożenia dla urządzeń udało się oddalić poprzez zapewnienie w najbliższych dniach dostaw węgla z Australii.
Zapewniła także, że w średnio- i długoterminowej perspektywie ArcelorMittal Poland jest w stanie sobie poradzić z zapewnieniem niezbędnych do pracy koksowni dostaw węgla. "Biorąc pod uwagę obecne ceny tego surowca na świecie i fakt, że jest jego duża nadpodaż, to poszukiwanie alternatywnych źródeł dostaw nie jest wielkim problemem" - zaznaczyła.
Winiarek dodała, że podczas strajku w JSW do zdzieszowickiej koksowni dotarły tylko niewielkie transporty węgla typu 34. Nie docierały z kolei w ogóle dostawy węgla typu 35. "A jest on niezbędny" - dodała. Dlatego - wyjaśniła - po tym, gdy zabezpieczono dostawy węgla zamorskiego do koksowni, technologowie firmy musieli przeprogramować procesy produkcyjne, uwzględniając inne parametry surowców.
"Koks powstaje z mieszanki węglowej, która opracowywana jest w oparciu o to, jakiego typu węgle mamy. W obecnej sytuacji, w związku z tym że węgle JSW musiały zostać zastąpione węglem zamorskim, konieczne było wprowadzenie zmian w mieszance" - tłumaczyła. Według rzeczniczki nie wiadomo jeszcze, jak na zmiany te zareagują baterie koksownicze.
Obecnie spółka monitoruje tę kwestię. "Nie ma już mowy o groźbie zatrzymania instalacji i zniszczenia baterii, bo surowiec niezbędny do ich pracy jest. Wciąż jednak obawiamy się braku stabilności albo mniejszej stabilności pracy baterii koksowniczych. Nowa mieszanka może się też odbić na jakości koksu" - mówiła rzeczniczka.
Pytana, czy wstrzymanie dostaw węgla przez JSW w związku ze strajkiem może być podstawą dochodzenia rekompensat lub odszkodowań za ewentualne straty przez jej firmę zaznaczyła, że "nie jest to obecnie priorytetem dla ArcelorMittal". "Naszym priorytetem na teraz jest zabezpieczenie surowca i ustabilizowanie pracy naszych urządzeń, by móc zachować ciągłość produkcji koksu, a tym samym produkcji stali w naszych hutach" - podkreśliła.
Dopytywana, czy po wprowadzeniu zmian w produkcji, ArcelorMittal Poland będzie chciał nadal korzystać z dostaw węgla z JSW Winiarek tłumaczyła, że spółka wciąż ma nadzieję, iż JSW wkrótce wznowi dostawy. "Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że po tej sytuacji JSW traci wiarygodność jako partner biznesowy" - dodała. Zapowiedziała, że firma na pewno "przyjrzy się i przeanalizuje" wielkości dostaw, które zabezpiecza ze strony poszczególnych dostawców.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Zatrudnia ponad 11 tys. osób, a ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też dwie koksownie: w Krakowie i Zdzieszowicach. Łącznie obie mają zdolności produkcyjne sięgające ponad 4,5 mln ton koksu rocznie, z czego ponad 4 mln ton wytwarzane jest w Zdzieszowicach, największej koksowni w Europie. Obydwie koksownie zatrudniają ponad 2 tys. osób.
Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 i znaczący producent koksu w UE.