Trwa ładowanie...

Opozycja donosi na ministra finansów. Chodzi o 13-te emerytury

Wypłata "trzynastek" dla emerytów to naruszenie dyscypliny budżetowej. Tak uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy zawiadomili Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Opozycja donosi na ministra finansów. Chodzi o 13-te emeryturyŹródło: East News, fot: Stanisław Kowalczuk
d3n1u07
d3n1u07

"Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest dokonanie wydatku ze środków publicznych bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków" - zaznaczają posłowie w zawiadomieniu.

- Ostatnie działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego świadczą o tym, że mamy do czynienia z kryzysem finansów publicznych - podkreśliła w środę posłanka Paulina Hennig-Kloska (KO).

Jak podaje portal rmf24.pl, jako dowód na to możliwe naruszenie dyscypliny finansów publicznych parlamentarzyści wskazują zgłoszenie przez posłów PiS 13 listopada projektu ustawy o Funduszu Solidarnościowym.

d3n1u07

Dodajmy, że ustawa ta zakłada przekształcenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych właśnie w Fundusz Solidarnościowy, z którego wypłacane będą mogły być trzynaste emerytury, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy.

Obejrzyj: 13. emerytura dla każdego seniora. "Kontrowersyjna decyzja"

Dodatkowo projekt zakłada również możliwość pożyczenia potrzebnych na ten cel pieniędzy w Funduszu Rezerwy Demograficznej "bez wskazania źródeł spłaty".

Jak podkreślają w piśmie posłowie KO, projekt "tworzy konstrukcję prawną zezwalającą na refundację" wypłaconych w tym roku trzynastych emerytur "z Funduszu Solidarnościowego w sposób omijający deficyt budżetowy i stabilizującą regułę wydatkową".

d3n1u07

Wszystko to ma być dowodem na kreatywną księgowość rządu Mateusza Morawieckiego, dzięki której nie musi on szukać pokrycia tych wydatków w przychodach państwa.

Resort finansów zarzuty odrzuca: twierdzi, że do złamania dyscypliny finansów publicznych nie doszło. - Wykonanie ustawy przyjętej przez Sejm nie może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n1u07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n1u07