Opozycja: w nowelizacji budżetu nie ma pieniędzy na przekształcenia szpitali

W projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na 2009 r. nie przewidziano środków na realizację rządowego programu "Ratujemy polskie szpitale", czyli tzw. planu B.- podnoszą posłowie opozycji. Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek zapewnia, że pieniądze zostaną pozyskane z rezerwy budżetu.

_ Tych pieniędzy prawdopodobnie w ogóle nie było, a dzisiaj z dokumentu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego nowelizacji ustawy budżetowej wynika, że na pewno w 2009 r. ich nie będzie. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów (podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia - PAP) nie potrafił jasno określić wysokości rezerwy i tego, na co ma być ona przeznaczona - wszystko jest enigmatyczne. A w dokumencie ministerstwa zdrowia mamy czarno na białym napisane, że w tym roku tych pieniędzy nie będzie _- powiedział Czesław Hoc (PiS).

_ Sytuacja może być katastrofalna, bo niektóre samorządy uwierzyły rządowi i poczyniły pewne kroki związane z przekształceniami szpitali, a teraz okaże się, że nie ma obiecanych pieniędzy _ - dodał poseł.

Z kolei wiceminister Rzemek zapewniał podczas posiedzenia komisji zdrowia, że pieniądze na realizację tzw. planu B są zabezpieczone w ramach rezerwy budżetowej. Poinformował także, iż do czerwca w spółki przekształciło się 71 szpitali.
_ Mamy zapewnienia, że dostaniemy środki z Ministerstwa Finansów _ - podkreślił. Podobnie wypowiadali się także posłowie PO.

Nie przekonało to jednak opozycji. Jej zdaniem, obecnie nie wiadomo, czy do samorządów trafią w tym roku jakiekolwiek środki. Jak mówił Tomasz Latos (PiS), wygląda na to, że pomimo złożonych obietnic rząd nie ma pieniędzy na przekształcenia szpitali.

_ Miała miejsce jakaś animozja pomiędzy ministrem zdrowia a ministrem finansów. Pani minister chciała otrzymać pieniądze, ale ich nie dostała _- oceniła Zdzisława Janowska(SdPl-Nowa Lewica). O "nieuprawianie populizmu" apelowała wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO). Według niej środki dla samorządów, które przystąpiły lub przystąpią do tzw. planu B będą przkazywane zgodnie z harmonogramem określonym w uchwale przyjętej przez rząd.

_ Pieniądze będą pochodziły z rezerwy budżetowej, szczegóły programu "Ratujemy polskie szpitale" znajdują się na stronie internetowej. Ich podważanie to ignoranctwo _ - przekonywał Norbert Raba (PO).

Zaplanowany na lata 2009-2011 rządowy program zakłada pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Według rządu ma to pozwolić samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji szpitala, powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań. Samorządy muszą także uzyskać pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Program "Ratujemy polskie szpitale" powstał po podtrzymaniu w grudniu ubiegłego roku przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO, które miały zreformować służbę zdrowia.

Udział w programie jest dobrowolny. Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów jako ich organów założycielskich. Każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w programie przekształceń i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.

Samorządy, które zdecydują się na udział w programie, mają przygotować plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia podda je audytowi, a Bank Gospodarstwa Krajowego - ocenie ekonomicznej i finansowej.

Po pozytywnej ocenie będzie potrzebna akceptacja wojewody, po czym mają być podpisywane umowy z ministrami zdrowia i finansów. Kolejnym etapem ma być przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego oraz realizacja planów naprawczych.

Samorządy, które przystąpią do programu, mogą liczyć na rządową pomoc w spłacie długów szpitali. Ma ona polegać na umorzeniu zobowiązań bądź spłacie w formie dotacji celowej, poręczeniu (po zawarciu ugody z wierzycielami cywilnoprawnymi) oraz kredycie z BGK.

Źródło artykułu:PAP
nowelizacjasłużba zdrowiaopozycja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)