Optymistyczne oceny koniunktury w usługach w kwietniu - GUS

21.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu w większości grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie. Najlepiej oceniają ją jednostki usługowe z sekcji...

21.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu w większości grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie. Najlepiej oceniają ją jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (lepiej niż w marcu i przed rokiem) oraz z sekcji informacja i komunikacja (mniej korzystnie niż w marcu i przed rokiem) - wynika z badania GUS. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa.

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA

"W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 35 (przed miesiącem plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 40 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w marcu odpowiednio 37 proc. i 7 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. Odnotowywany jest szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącego popytu i sprzedaży, bardziej korzystnie jest oceniana aktualna sytuacja finansowa" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że również prognozy w tym zakresie są bardziej optymistyczne.

"Dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż w marcu wzrost bieżących cen, ale jednocześnie przewidują, że ceny będą rosnąć szybciej niż prognozowano przed miesiącem. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć szybciej niż przewidywano w marcu" - dodano.

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 15 (w marcu plus 17).

"Poprawę koniunktury odnotowuje 21 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (w marcu odpowiednio 22 proc. i 5 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy odnotowują niewielki wzrost bieżącego popytu, sprzedaży usług oraz poprawę sytuacji finansowej. Również prognozy w tym zakresie są korzystne" - napisano.

"Dyrektorzy jednostek zgłaszają utrzymywanie się spadku bieżących cen, a na następne miesiące przewidują ich nieznaczny wzrost. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć nieco szybciej niż się tego spodziewano w marcu" - dodano.

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 6 (w marcu minus 3).

"Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 22 proc. (w marcu odpowiednio 19 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek odnotowują stabilizację bieżącego popytu i sprzedaży przy negatywnych ocenach bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej. Nadal korzystne są prognozy popytu i sprzedaży usług" - napisano.

"Dyrektorzy jednostek sygnalizują szybszy niż w marcu wzrost bieżących i przyszłych cen. Planowana skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza od zapowiadanej w marcu" - dodano.

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 6 (w marcu 0).

"Poprawę koniunktury odnotowuje 23 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 17 proc. (w marcu odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z lepszych niż przed miesiącem zarówno ocen bieżących, jak i przewidywań dotyczących popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej.

Z badania wynika, że sygnalizowany jest szybszy niż w marcu wzrost bieżących i przyszłych cen usług oraz że w tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia.(PAP)

nik/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseankietygus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)