Trwa ładowanie...
d2dw1oc

Optymistyczne oceny koniunktury w usługach wśród finansistów i ubezpieczycieli - GUS

22.06. Warszawa (PAP) - W czerwcu spośród wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych najlepiej koniunkturę oceniają jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i...

d2dw1oc
d2dw1oc

22.06. Warszawa (PAP) - W czerwcu spośród wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych najlepiej koniunkturę oceniają jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz z sekcji informacja i komunikacja - wynika z badania GUS.

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA

"W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 33 (przed miesiącem plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 38 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w maju odpowiednio 36 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z nieco bardziej optymistycznych niż w maju prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej przy utrzymujących się korzystnych ocenach bieżących. Dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż w maju wzrost bieżących cen. W najbliższych miesiącach tempo wzrostu cen może być zbliżone do przewidywań z maja. Przedsiębiorcy zamierzają zwiększyć zatrudnienie w nieco większym stopniu niż planowali przed miesiącem" - napisano.

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

d2dw1oc

"W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (przed miesiącem plus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 19 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (w maju odpowiednio 21 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z mniej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Również bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej korzystnie niż przed miesiącem. Sygnalizowany jest większy niż w maju wzrost bieżącego popytu i sprzedaży usług. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących, jak i przyszłych cen. Przedsiębiorcy zamierzają zwiększyć zatrudnienie, podobnie jak zapowiadano w maju" - napisano.

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

"W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (w maju minus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 19 proc. (w maju odpowiednio 16 proc. i 21 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się klimatu koniunktury wynika z pozytywnych, lepszych niż w maju, ocen bieżącego popytu i sprzedaży oraz mniej pesymistycznych - bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej. Prognozy popytu i sprzedaży usług są ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Wzrost bieżących cen utrzymuje się na poziomie z maja, natomiast zapowiadany na najbliższe miesiące wzrost cen może być nieco wolniejszy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników zbliżony do zapowiadanego w maju" - napisano.

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

d2dw1oc

"W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 9 (w maju plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 22 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 13 proc. (w maju odpowiednio 23 proc. i 16 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Odnotowywany jest znaczący wzrost bieżącego popytu i sprzedaży usług, również oceny bieżącej sytuacji finansowej są korzystne (po raz pierwszy od września 2010 r.). Przyszły popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa oceniane są optymistycznie, nieco lepiej niż w maju. Sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen usług. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć w dużo szybszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem" - napisano. (PAP)

map/ jtt/

d2dw1oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dw1oc