Trwa ładowanie...

Opuszczone wyspy Irlandii. Rząd płaci 80 tys. euro

Rząd Irlandii zapłaci ponad 80 tysięcy euro osobom, które zdecydują się na zamieszkanie na jednej z około 30 irlandzkich wysp na Oceanie Atlantyckim. Śmiałkowie mają trudne zadanie: muszą wyremontować opuszczony dom, zwiększyć liczbę mieszkańców na wyspach i ożywić ruch turystyczny.

Rząd Irlandii zapłaci ponad 80 tysięcy euro osobom, które zdecydują się na zamieszkanie na jednej z około 30 irlandzkich wysp na Oceanie AtlantyckimRząd Irlandii zapłaci ponad 80 tysięcy euro osobom, które zdecydują się na zamieszkanie na jednej z około 30 irlandzkich wysp na Oceanie AtlantyckimŹródło: East News, fot: The Irish Image Collection
d25fg6c
d25fg6c

Wśród wysp do zamieszkania, które poleca irlandzki rząd, znalazła się Inis Mor, gdzie kręcony był nominowany do Oscara film z 2022 roku "Duchy Inisherin". Inis Mor należy do grupy trzech wapiennych Wysp Aran, które leżą na zachód od wybrzeża Irlandii. Stanowią one atrakcję turystyczną m.in. ze względu na swój surowy krajobraz.

Stali mieszkańcy wysp są codziennie odcinani od kontaktu ze światem zewnętrznym przez pływy i nie mają połączenia mostem lub groblą ze stałym lądem - przekazał irlandzki rząd na początku czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wskoczyli do lodowatej wody w strojach ślubnych. Szalone nagranie z Irlandii

W ciągu ostatnich 20 lat populacja wysp spada, na niektórych mieszkają zaledwie dwie osoby przez cały rok, około 30 wysp zamieszkuje mniej niż 3 tys. osób. Jednocześnie jednak pozostają one ważną atrakcją irlandzkiej turystyki i odwiedza je rocznie ponad 30 tys. osób.

- Ciągłym zmartwieniem społeczności wyspiarskich, zarówno w kraju, jak i za granicą, jest utrzymanie poziomu populacji ich wysp - stwierdził irlandzki rząd. Społeczności wyspiarskie mają wyższy niż średni profil wiekowy. Wielu młodych dorosłych opuszcza wyspy, by skorzystać z możliwości dalszej edukacji lub zatrudnienia gdzie indziej.

Irlandzki plan przypomina włoskie zabiegi sprzedaży domów w małych miasteczkach za 1 euro, aby zachęcić do sprowadzenia się do nich nowych mieszkańców - zauważa portal CBS.

Najpierw trzeba kupić dom

Aby zakwalifikować się do irlandzkiego programu, należy wpierw zakupić nieruchomość na jednej z wysp lub być w procesie jej zakupu. Obiekt musi być niezamieszkany przez co najmniej dwa lata.

Nie ma ograniczeń dotyczących narodowości nabywców domów, jednak Irlandia wymaga, aby wyspy były zamieszkane przez cały rok, dlatego w przypadku obcokrajowców konieczne byłoby uzyskanie pozwolenia na pobyt stały.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25fg6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25fg6c