Trwa ładowanie...

OPZZ skarży kwotową waloryzację emerytur do Trybunału Konstytucyjnego

OPZZ zgłosiło do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie tegorocznej kwotowej waloryzacji emerytur i rent za niezgodną z Konstytucją - poinformował szef związku Jan Guz.

OPZZ skarży kwotową waloryzację emerytur do Trybunału KonstytucyjnegoŹródło: Jupiterimages
d4ianpc
d4ianpc

Wniosek OPZZ do Trybunału Konstytucyjnego dotyczy nowelizacji wprowadzającej w br. kwotową (o 71 zł) - a nie procentową - waloryzację emerytur i rent.

OPZZ uznało, że ustawa nie jest zgodna z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej, równości i prawa obywateli do zabezpieczenia społecznego.

W styczniu br. ustawę skierował do Trybunału już prezydent Bronisław Komorowski. Mimo odesłania do TK, waloryzację przeprowadzono 1 marca, bo prezydent podpisał ustawę.

Rząd chciał zamienić waloryzację procentową na kwotową, by - jak deklarował - ochronić budżety gospodarstw domowych osób o niskich świadczeniach.

d4ianpc

Szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zarzucił na konferencji prasowej środę w Warszawie, że rząd nie prowadzi dialogu społecznego i narzuca decyzje na zasadzie "dziel i rządź".

Guz zaapelował też do senatorów o odrzucenie ustawy wydłużającej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Szef związku poinformował w środę, że zwrócił się do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, by dopuścił go do głosu podczas debaty o ustawie. Taką debatę zaplanowano podczas najbliższego posiedzenia Senatu. Dodał, że gdyby jednak ustawa opuściła parlament, to OPZZ zwróci się o taką debatę do prezydenta Komorowskiego jeszcze przed jego decyzją o losach ustawy.

Guz zapewnił, że w związku z ustawą emerytalną, OPZZ nie będzie "spało" podczas Euro 2012. Pytany przez dziennikarzy nie chciał zdradzić, jakie działania podejmie związek.

d4ianpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianpc