Trwa ładowanie...
d2cwctp

Orange rozbudowało Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi

Koncern Orange oddał w czwartek do użytku rozbudowaną część swojego Centrum Przetwarzania Danych (CPD) w Łodzi. Infrastruktura centrum została wyposażona w rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną i bezpieczeństwo cybernetyczne.

Share
d2cwctp

Tego dnia oddano do użytku kolejnych 900 metrów kwadratowych powierzchni serwerowni - informuje Orange. Według firmy "posłużą m.in. do kolokacji infrastruktury IT Klientów oraz rozbudowy bazy dla usług takich jak cloud czy cyberbezpieczeństwo".

"Oprócz nowoczesnych technologii i systemów, jak np. free cooling czy ochrona przed cyberzagrożeniami, nad bezpieczeństwem danych w CPD Łódź czuwają także specjaliści z centrum nadzoru. Przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu monitorują oni parametry obiektu - od temperatury i wilgotności powietrza, po poprawność działania wszystkich pracujących systemów i urządzeń. Na terenie data center funkcjonuje także Centralny System Backupu, który zabezpiecza ponad 13 petabajtów danych" - powiedział w czwartek PAP Technologie dyrektor infrastruktury ICT i cyberbezpieczeństwa w Orange Polska Tomasz Matuła.

"Uruchamiając kolejną część obiektu, jako jedni z pierwszych w Europie wdrożyliśmy innowacyjny system klimatyzacji bazujący na technologii free coolingu adiabatycznego. To w pełni ekologiczne rozwiązanie, które do chłodzenia sprzętu wykorzystuje pośrednio powietrze pobierane z zewnątrz, a w sytuacji, gdy jego temperatura jest zbyt wysoka, wykorzystuje proces odparowania wody do obniżenia temperatury powietrza" - tłumaczył wiceprezes Orange Polska Piotr Muszyński.

d2cwctp

Koncern przypomniał, że rozbudowa CPD była konieczna w związku z dynamicznym rozwojem rynku usług data center.

"Szacuje się, że do 2020 roku wartość rynku usług data center w Polsce wzrośnie o 60 proc. To konsekwencja zmian, jakie obserwujemy w ilości i sposobie przesyłania danych" - podkreślał wiceprezes Orange Polska Mariusz Gaca.

Jak tłumaczy koncern, CPD jest zlokalizowane na bezpiecznym obszarze. Zastosowane tam łącza sieciowe są chronione rozwiązaniami cyberbezpieczeństwa Orange (DDoS Protection, Malware Protection), a systemy i infrastruktura monitorowane przez Security Operations Center i CERT Orange Polska.

Dodatkową ochronę danych zapewnia tzw. Komora Lampertza - przestrzeń, odporna na wiele rodzajów zagrożeń, np. impulsy elektroenergetyczne oraz ekstremalne temperatury. Komora jest skonstruowana tak, by wytrzymać trzęsienie ziemi czy pożar. W sytuacji klęski żywiołowej, przez 90 minut utrzyma optymalne warunki do przechowywania danych. (PAP)

lm/ jbr/

d2cwctp

Podziel się opinią

Share
d2cwctp
d2cwctp