Trwa ładowanie...

Orlen. 8 tys. zł pensji, ale jest warunek: przeprowadzka i znajomość niemieckiego

Logo to samo, ale pracownicy stacji należących do Orlenu zarabiają w Niemczech nawet 3 razy więcej niż ich polscy koledzy. To żadne faworyzowanie – wiadomo, że za Odrą zarabia się więcej.

Orlen. 8 tys. zł pensji, ale jest warunek: przeprowadzka i znajomość niemieckiego
d1w6bo4
d1w6bo4

Orlen na rynku niemieckim działa od dawna. Na początku stacje działały pod nazwą "Star", ale w 2018 roku rozpoczął proces znakowania swoich stacji także charakterystycznym logo Orlenu z orłem. Z czasem wszystkie zagraniczne stacje Orlenu mają mieć logo koncernu. Polski jest więc orzeł w logo, ale wynagrodzenia są już całkowicie niemieckie.

"Fakt" informuje, że na przykład kasjer na stacji paliw star w Hamburgu może liczyć na 1800 euro miesięcznie na start. Jeśli pracę w sieci star chce podjąć Polak, musi wykazać się znajomością języka niemieckiego na B2.

Czy takie warunki (finansowe i w zakresie znajomości języka) obowiązują na wszystkich stacjach Orlenu? Dziennikarze zadali to pytanie spółce, ale w odpowiedzi dowiedzieli się jedynie, że "należące do Grupy ORLEN stacje 'Star' w Niemczech są obsługiwane przez ajentów i to oni (…) odpowiadają za rekrutację pracowników, formę ich zatrudnienia oraz przyznane wynagrodzenie".

Obejrzyj: Orlen nie rezygnuje ze wspierania polskiego sportu w czasie kryzysu. "Zwiększyliśmy na to budżet o prawie 100%"

Wynagrodzenie oscylujące w okolicach 8 tys. zł nie jest oczywiście wyrazem dobrej woli ajentów, lecz przepisów obowiązujących wszystkich pracodawców. Wynagrodzenia u naszych zachodnich sąsiadów (jak również we wszystkich innych państwach tzw. Starej Unii) są wyższe niż w Polsce.

d1w6bo4

Pracownik stacji z logo Orlenu może liczyć na około 2820 zł brutto – wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2020. Podana kwota to mediana, co oznacza, że połowa ankietowanych zarabia mniej, połowa więcej od tej kwoty.) A skoro mediana, to na niektórych stacjach paliw kasjerzy zarabiają nawet do 3500 zł brutto. Dotyczy to dużych miast, zaś w mniejszych miejscowościach pracownicy muszą się zadowolić kwotą ok. 2700 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1w6bo4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w6bo4