Orlen Gaz: dzięki terminalowi morskiemu LPG wzmocnimy pozycję
300 tys. ton płynnego gazu LPG rocznie zamierza przeładowywać Orlen Gaz w nowo otwartym morskim terminalu w Szczecinie. Ma on przyjmować gaz płynny ze statków, magazynować go i ekspediować.
W oficjalnym otwarciu obiektu, które odbyło się w środę w Szczecinie, wzięło udział ponad 100 gości z całej Europy.
_ To strategiczna inwestycja naszej spółki. Trzeci tego typu obiekt w Polsce, drugi pod względem potencjału magazynowego, bezkonkurencyjny jeśli ocenie poddamy rozwiązania technologiczne oraz możliwości przeładunkowe _- powiedział prezes Orlen Gaz Bernard Cichocki.
Dodał, że obecnie firma ze swoim 22-proc. udziałem jest liderem na rynku krajowym LPG i ma zamiar ten udział zwiększyć w szybkim czasie do 25 proc.
Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski powiedział, że od lat 90. rynek LPG rozwija się dynamicznie, a od 2005 r. jest rynkiem ustabilizowanym.
_ W Polce ponad dwa miliony kierowców używa tego paliwa, nasz kraj obok Korei Południowej i Turcji jest światowym liderem zarówno pod względem liczby pojazdów jak i stacji _ - dodał.
_ Obecnie tylko 13 proc. krajowego zapotrzebowania jest pokrywane przez rodzimych producentów. Uruchomienie nowego terminalu morskiego LPG daje całej branży perspektywę na realną dywersyfikację i pełne bezpieczeństwo dostaw, otwiera na nowe, najbardziej egzotyczne kierunki zakupów, czym zmniejsza podatność rynku na sezonowe wahania cen _ - podkreślił.
Terminal przyjął już pierwszą dostawę gazu. Z pływającego pod singapurską banderą zbiornikowca "Lady Martine" rozładowano tam 1,6 tys. ton propanu, dostarczonego z angielskiego portu Stanlow.
Wybudowany kosztem ponad 50 mln zł terminal jest przystosowany do rozładunku jednostek o wyporności około 6 tys. DWT. Zajmuje 5 ha, ma nabrzeże o długości 274 metrów, posiada trzy zbiorniki o łącznej pojemności 4,5 tys. metrów sześciennych oraz trzy stanowiska do przeładunku autocystern i dwa dla cystern kolejowych. Roczna wydajność obiektu to 300 tys ton.
Wg danych za 2007 r. dostawy gazu do Polski drogą morską stanowiły 16 proc. rynku. W 2007 r. wolumen krajowy wyniósł 2 mln 440 tys. ton, z czego import z morza przez terminale - blisko 400 tys. ton gazu płynnego.
Polska sprowadza gaz płynny głównie z Rosji i Kazachstanu a drogą morską z Norwegii, Szwecji, Wlk. Brytanii.
Orlen Gaz jest największą polską firmą działającą na rynku gazu płynnego. Należy do Grupy Kapitałowej Orlen. Zajmuje się sprzedażą i dystrybucją propanu, butanu i ich mieszaniny.