Trwa ładowanie...
dzggrmb

Orphee do końca '13 chce mieć 100 proc. Diesse, wyemituje akcje aby zakończyć akwizycję

15.02. Warszawa (PAP) - Orphee chce do końca roku dokupić pozostałe 50 proc. akcji Diesse. W celu sfinansowania transakcji zamierza przeprowadzić emisję akcji. Orphee szacuje, że w...

Share
dzggrmb

15.02. Warszawa (PAP) - Orphee chce do końca roku dokupić pozostałe 50 proc. akcji Diesse. W celu sfinansowania transakcji zamierza przeprowadzić emisję akcji. Orphee szacuje, że w wyniku synergii między Orphee i Diesse, przychody grupy wzrosną do 2016 roku o 19,9 mln euro, a koszty spadną o 1,66 mln euro.

"Mamy opcję na zakup pozostałego pakietu 50 proc. w spółce Diesse obowiązującą przez 5 lat. Chcemy z niej skorzystać i osiągnąć pełną kontrolę do końca roku. To kolejne 15 mln zł. Zamierzamy przeprowadzić emisję akcji, nie wykluczamy także lewaru - nie mówię więc, że chcemy pozyskać całą kwotę z podwyższenia kapitału" - powiedział na konferencji prasowej Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay.

Dodał, że PZ Cormay, główny akcjonariusz Orphee, będzie uczestniczył w emisji. Jego celem jest zachowanie pakietu 60 proc. w spółce.

Tuora poinformował, że akwizycja uzupełni ofertę produktową a także rynki zbytu Orphee. Dodał, że segment immunologii, w którym działa Diesse oferuje wyższe marże.

dzggrmb

"Synergie między Orphee a Diesse spowodują wzrost marż, wzrost sprzedaży grupy Orphee, a także redukcję kosztów" - powiedział także.

Według szacunków Orphee, łączny wzrost przychodów w wyniku synergii może wynieść 2,98 mln euro w 2013 roku, a do 2016 roku 19,9 mln euro. Łączny wzrost EBIT szacowany jest na 0,78 mln euro w 2013 roku i 4,83 mln euro w 2016 r. Redukcja kosztów do 2016 roku ma wynieść 1,66 mln euro.

"To realne, a nawet konserwatywne spojrzenie" - skomentował Tuora.

Prezes poinformował, że grupa nadal jest zainteresowana wejściem na rynek amerykański.

dzggrmb

"Na razie skupimy się na wykorzystaniu synergii z przejętym Diesse. Cały czas jesteśmy jednak zainteresowani rynkiem amerykańskim, gdzie widać też pewne zainteresowanie nami" - powiedział.

Dodał, że na razie nie prowadzi rozmów z potencjalnymi partnerami w USA.

Orphee, spółka zależna PZ Cormay, w lutym podpisała umowę kupna 50 proc. spółki Diesse Diagnostica Senese, zajmującej się produkcją aparatury i testów do immunologii i mikrobiologii, za 15 mln euro. Diesse to producent testów i analizatorów immunologicznych. Spółka została założona przez naukowców i inwestora finansowego w 1982 r.

Diesse Diagnostica Senese s.p.a. tworzy grupę kapitałową, w której skład wchodzą: spółka dominująca Diesse Diagnostica Senese s.p.a. z siedzibą w Mediolanie (działalność produkcyjna i dystrybucyjna), Diesse Ricerche z siedzibą w Genui (działalność R&D) oraz Diesse Immobiliare z siedzibą w Genui (nieruchomości wykorzystywane do działalności operacyjnej Diesse, w tym zakłady produkcyjne i biura). Diesse Diagnostica Senese posiada 100 proc. udziałów Diesse Ricerche oraz 100 proc. akcji Diesse Immobiliare.

dzggrmb

Grupa Diesse jest właścicielem ponad 40 patentów. Produkty Diesse trafią do globalnej sieci 260 dystrybutorów Grupy Orph,e w ponad 150 krajach. Grupa Orph,e zamierza wykorzystać również niektóre kanały sprzedaży rozwinięte dotychczas przez Diesse.

Diesse wygenerowało w 2011 roku ponad 2 mln euro zysku netto i ponad 5 mln euro wyniku EBITDA, osiągając ponad 22 mln euro przychodów ze sprzedaży. Dług netto wyniósł około 11 mln euro.(PAP)

mto/ osz/

dzggrmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzggrmb
dzggrmb