Trwa ładowanie...
dzggrmb

Orphee ocenia, że może przejąć spółkę z Europy Zach. na przełomie grudnia i stycznia

03.12. Warszawa (PAP) - Spółka Orphee, która w poniedziałek zadebiutowała na rynku NewConnect, planuje dokonać akwizycji spółki z Europy Zachodniej z segmentu immunologii na...

Share
dzggrmb

03.12. Warszawa (PAP) - Spółka Orphee, która w poniedziałek zadebiutowała na rynku NewConnect, planuje dokonać akwizycji spółki z Europy Zachodniej z segmentu immunologii na przełomie grudnia 2012 r. i stycznia 2013 r. - poinformował dziennikarzy prezes Orphee Tomasz Tuora.

Prezes podtrzymał też, że w przyszłym roku planowane jest przejście Orphee, spółki zależnej PZ Cormay, na rynek regulowany giełdy i odbyłoby się to bez emisji akcji.

"Przejęcie planujemy na przełom grudnia i stycznia. Zawsze trzeba jeszcze zrobić ostatnie due duligence, czyli najpierw podpiszemy umowę, potem krótkie due duligence i zamknięcie transakcji (...) Tak jak mówiłem wcześniej, w przyszłym roku Orphee planuje przejść na rynek główny giełdy. W styczniu zaczynamy pracować nad prospektem" - powiedział Tuora.

Pieniądze na akwizycję spółki europejskiej, Orphee pozyskała z październikowej prywatnej emisji 6,6 mln akcji o wartości prawie 60 mln zł.

dzggrmb

Wcześniej prezes informował, że spółka z Europy Zachodniej ma przychody na podobnym poziomie co grupa Orphee.

W 2012 roku prognozowane przychody grupy Orphee powinny wzrosnąć do 25,2 mln euro z 21,6 mln euro w 2011 roku, EBIT do 3,1 mln euro z 3,0 mln euro, a zysk brutto 2,7 mln euro z 2,5 mln euro.

Prezes przypomniał też, że wzrost rynku diagnostycznego na świecie, którego wartość sięga obecnie ok. 48 mld USD, jest szacowany na ok. 4,6 proc. w najbliższych latach. W 2016 roku wartość tego rynku powinna wynieść ok. 60 mld USD.

Obecnie trwa reorganizacja grupy PZ Cormay, która zakłada stworzenie na bazie Orphee, platformy akwizycyjnej oraz centrum produkcyjno-dystrybucyjnego, zaś działalność badawczo-rozwojowa będzie skupiona w PZ Cormay.

dzggrmb

Tuora podtrzymał też, że prototyp innowacyjnego analizatora biochemicznego krwi pod nazwą BlueBox, nad którym pracuje PZ Cormay, powinien być gotowy w połowie 2013 roku, a produkcja na przemysłową skalę powinna rozpocząć się w 2014 roku.

Kurs akcji Orphee, spółki zależnej PZ Cormay, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 25,28 proc. do 11,15 zł, a ok. godz. 12.30 kurs rósł o 14,61 proc. i wynosił 10,20 zł.

Do obrotu na NewConnect zostało wprowadzonych 16,6 mln akcji Orphee.

Po emisji 6,6 mln akcji, którą objęły głównie polskie fundusze inwestycyjne, PZ Cormay ma 60,24 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Orphee.

dzggrmb

Narastająco po trzech kwartałach 2012 roku przychody Orphee ze sprzedaży wyniosły 7,53 mln CHF wobec 8,5 mln CHF rok wcześniej, zysk na działalności operacyjnej wyniósł 1,3 mln CHF wobec 1,8 mln CHF, a zysk netto 1,23 mln CHF wobec 1,4 mln CHF.

Spółka realizuje ok. 97 proc. przychodów ze sprzedaży w euro.

Orphee to spółka zajmująca się produkcją sprzętu do badań hematologicznych (zakłady produkcyjne w Polsce, Irlandii i Szwajcarii) oraz dystrybucją w ponad 150 krajach analizatorów i odczynników diagnostycznych.(PAP)

bas/ osz/

dzggrmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzggrmb
dzggrmb