Trwa ładowanie...
d1vjzeu

Oskładkowanie umów-zleceń i zmiany w ubezp. członków RN dadzą FUS 650 mln zł w '14

04.03. Warszawa (PAP) - Zgodnie z przyjętymi we wtorek przez rząd rozwiązaniami w sprawie oskładkowania umów-zleceń oraz objęcia członków rad nadzorczych obowiązkowymi...

Share
d1vjzeu

04.03. Warszawa (PAP) - Zgodnie z przyjętymi we wtorek przez rząd rozwiązaniami w sprawie oskładkowania umów-zleceń oraz objęcia członków rad nadzorczych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi, wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2014 roku wzrosną o około 650 mln zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"Składka emerytalna i rentowa od umów-zlecenia ma być płacona od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia - o ile ubezpieczony taki przychód osiąga. W przypadku umowy-zlecenia składka emerytalna i rentowa ma być pobierana od kwoty równej co najmniej wartości pensji minimalnej. W 2014 r. to jest 1680 zł. Składka będzie pobierana od jednej umowy (której wartość jest równa lub przekracza pensję minimalną) albo od kilku umów (których łączna wartość jest równa lub przekracza wynagrodzenie minimalne)" - napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Dodatkowo Rada Ministrów przyjęła zmiany dotyczące zasad ubezpieczania członków rad nadzorczych.

d1vjzeu

"Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy członkowie rad nadzorczych, pobierający z tego tytułu wynagrodzenie, zostaną objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami: rentowymi i emerytalnym - bez względu na to, czy podlegają ubezpieczeniom z innych tytułów (np. od umowy zlecenia) bądź pobierają emerytury i renty" - poinformował CIR.

"Szacuje się, że oskładkowanie umów-zlecenia oraz objęcie członków rad nadzorczych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi spowoduje wpływy do FUS w 2014 r. w wysokości ok. 650 mln zł" - dodano w komunikacie.

Nowe regulacje mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)

bg/ jtt/

d1vjzeu

Podziel się opinią

Share
d1vjzeu
d1vjzeu