Trwa ładowanie...
d31m8t7

Ostatni dzień, by odzyskać niekonstytucyjny podatek!

Jeszcze tylko dzisiaj Polacy ukarani w latach 1998-2006 przez fiskusa 75-procentowym podatkiem od nieujawnionych dochodów mogą złożyć wniosek o odzyskanie pieniędzy.
Share
Ostatni dzień, by odzyskać niekonstytucyjny podatek!
Źródło: Thinkstockphotos
d31m8t7

Jeszcze tylko w piątek Polacy ukarani w latach 1998-2006 przez fiskusa 75-procentowym podatkiem od nieujawnionych dochodów mogą złożyć wniosek o odzyskanie pieniędzy.

To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca br. (sygn. SK 18/09). Wprawdzie TK orzekł w nim, że zgodna z konstytucją jest 75-procentowa stawka podatku od nieujawnionych dochodów, ale uznał za sprzeczny z konstytucją przepis, na podstawie którego urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej ustalają przychód podatnika z nieujawnionych źródeł. Przepis ten przestał obowiązywać 27 sierpnia z chwilą opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw.

Zaraz po tym wyroku, nie czekając nawet na opublikowanie jego pisemnego uzasadnienia, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł 13 sierpnia w czterech sprawach, że fiskus nie może nakładać podatku od nieujawnionych źródeł (sygn. II FSK 2295/11, II FSK 2296/11, II FSK 2327/11, II FSK 2370/11). Skoro bowiem nie obowiązuje niekonstytucyjny art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, mówiący o ustalaniu przychodów z nieujawnionych źródeł, to nie może być on podstawą prawną do wydawania decyzji administracyjnych. To oznacza, że urząd nie mógł wymierzyć 75-procentowego podatku.

d31m8t7

Wyrok TK otworzył podatnikom drogę do odzyskania 75-procentowego podatku, ale tylko jeżeli urząd wymierzył im go za lata 1998-2006. Tego bowiem okresu dotyczyła skarga podatniczki do Trybunału i do niego tylko odnosi się wyrok TK, mimo że sam przepis niewiele się potem zmienił.

Po to, aby odzyskać podatek, należy złożyć do urzędu, który wydał decyzję, wniosek o wznowienie postępowania. Termin mija w piątek 27 września, ponieważ tego dnia upływa miesiąc od opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw.

Więcej, bo trzy miesiące mają ci, którzy skarżyli się już w tej sprawie na decyzję urzędu do sądu administracyjnego i nie zapadł jeszcze lub nie uprawomocnił się wyrok w ich sprawie.

W gorszej sytuacji są podatnicy, którym wymierzono 75-procentowy podatek na podstawie przepisów obowiązujących po 2006 r. Ich wyrok TK nie dotyczy, więc zasadniczo nie mogą składać wniosku o wznowienie postępowania z tego powodu. Część ekspertów podatkowych jest zdania, że skoro Trybunał nie odniósł się do przepisów obowiązujących po 2006 r., to konieczne będzie kolejne rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.

d31m8t7

Podziel się opinią

Share
d31m8t7
d31m8t7