Ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem i korektę zeznania bez strat
Na rozliczenie się z urzędem skarbowym został tylko jeden dzień. Ci, którzy zeznanie już złożyli, powinni sprawdzić, czy nie ma w nim żadnej pomyłki. Korekta zeznania podatkowego powinna zostać złożona możliwie jak najszybciej - złożenie jej do końca okresu rozliczeniowego nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji. Im dłuższa będzie zwłoka, tym wyższe będą odsetki. Traci się też prawo do części korzystnych rozwiązań.
30.04.2014 | aktual.: 30.04.2014 07:59
- Jeśli korekta wpłynie do urzędu skarbowego przed 30 kwietnia i wynika z niej obowiązek dopłacenia podatku, to musimy to zrobić, ale bez konieczności płacenia odsetek od zaległości podatkowych. Wpłata korekty do końca kwietnia oznacza, że mieścimy się jeszcze w terminie zeznania i wpłacenia podatku. Jeśli zorientujemy się po 30 kwietnia, że musimy zrobić korektę, to wówczas może okazać się, że należy obliczyć odsetki od zaległości podatkowych - tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Niezależnie od terminu złożenia korekty, należy dołączyć do niej również wyjaśnienie. Nie musi być długie, jednak powinno tłumaczyć przyczyny składania korekty.
Przekroczenie terminu uniemożliwia podatnikowi skorzystanie z preferencyjnych form rozliczenia.
- Złożenie korekty po 30 kwietnia skutkuje tym, że nie możemy już złożyć na przykład wniosku o wspólne rozliczenie z małżonkiem bądź z dzieckiem. Taki wniosek może zostać złożony tylko do końca kwietnia - mówi Dragan-Berestecka.
Złożenie korekty ma także wpływ na możliwość przekazania 1 proc. podatku na cele organizacji pożytku publicznego. Wniosek taki musi zostać wskazany w korekcie składanej w ciągu miesiąca od upływu terminu rozliczenia, czyli do końca maja.
- Jeśli złożymy korektę jeszcze do końca maja, to wówczas wniosek o przekazanie 1 proc. podatku zostanie uwzględniony. W korekcie składanej na przykład w lipcu - już nie. To wynika wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podkreśla doradca podatkowy.
Podatnik może korygować zeznanie podatkowe dowolną ilość razy. Ma na to też dużo czasu, gdyż zobowiązania PIT za dany rok przedawniają się z upływem pięciu lat. Jednak wraz z upływem czasu, konsekwencje będą coraz bardziej odczuwalne.
- W przypadku gdy z korekty wyniknie większy podatek do zapłaty, to już od 1 maja do dnia wpłacenia tego podatku wynikającego z korekty, należy naliczyć odsetki od zaległości podatkowych i wpłacić je do urzędu wraz z zaległością - przypomina Dominika Dragan-Berestecka.
Dla podatników, którzy zapłatę uregulowali na skutek kontroli organu podatkowego, stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 10 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym. Dla tych, którzy sami złożą korektę wraz wyjaśnieniem i zapłacą należność w ciągu siedmiu dni od jej złożenia, stosuje się obniżoną stawkę odsetek, czyli 7,5-proc.