Ostatni moment na wizytę w punkcie paszportowym. Później przerwa do końca tygodnia
We wtorek 8 listopada od godziny 14 nie będzie już można odebrać paszportu ani złożyć wniosku o taki dokument. Rząd chce ułatwić ludziom procedurę związaną z wydaniem paszportu, ale zanim to się stanie, trzeba najpierw trochę pocierpieć. W związku z tym punkty paszportowe od wtorkowego popołudnia do końca tygodnia będą nieczynne. Wrócą do pracy po niedzieli.
W związku z wdrożeniem nowego systemu od wtorku 8 listopada od godz. 14 do końca niedzieli 13 listopada organy paszportowe w kraju i za granicą nie będą przyjmować wniosków o paszporty ani wydawać dokumentów paszportowych
Uwaga na zamknięte punkty paszportowe
Utrudnienia dotyczą de facto dwóch i pół dnia roboczego - czyli wtorkowego popołudnia i środy i czwartku 9 i 10 listopada. W piątek w tym roku przypada Święto Niepodległości, które jest dniem wolnym od pracy - urzędy tak czy inaczej byłyby tego dnia zamknięte. W tym okresie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe. - To jest rozsądny termin. Chcieliśmy zdążyć przed szczytem paszportowym, który przypada każdego roku przed świętami i nowym rokiem – tłumaczy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Firmy przerzucają koszty cen energii na klientów. Ile to jeszcze potrwa?
Zamknięte punkty paszportowe są związane z uruchomieniem nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych. Nowe usługi będą dostępne już od poniedziałku 14 listopada. Tego dnia do normalnej pracy wrócą też punkty paszportowe.
Wyrobienie paszportu ma być łatwiejsze
Co się zmienia? Rząd wprowadza e-usługę, dzięki której, jeśli wnioskujący o paszport zostawi swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostanie powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbieraniu paszportu tożsamość zostanie potwierdzona również na podstawie odcisku palca.
Dzięki nowym e-usługom sprawdzimy swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, w tym również ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego. Osoby przebywające za granicą, które złożyły wniosek o paszport, będą mogły potwierdzić jego odbiór online, kiedy dostarczy go kurier.
- Dzisiaj, chcąc złożyć wniosek o paszport, wypełnia się go odręcznie. Po 13 listopada będzie on wypełniany elektronicznie przez urzędnika – zapowiada Janusz Cieszyński. I dodaje, że stopniowo w aplikacji mObywatel będą pojawiały się informacje na temat tego, jakie dane zawiera rejestr dokumentów paszportowych.
- Dzisiaj taka opcja jest dostępna w przypadku dowodów osobistych. Możemy podejrzeć wszystkie nasze dowody wraz ze zdjęciami, terminami wydania i unieważnienia. Dzięki Rejestrowi Dokumentów Paszportowych analogiczne rozwiązanie będzie wkrótce dotyczyło paszportów, co pozwoli coraz więcej spraw zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – tłumaczy pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa. Po 13 listopada będzie można też zgłosić przez internet uszkodzenie paszportu albo innego dokumentu paszportowego.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj