Ostatnia chwila na tańszy kredyt

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Rodzinie na Swoim. To oznacza, że na skorzystanie z programu w dotychczasowym kształcie pozostały dwa tygodnie z małym okładem.

Ostatnia chwila na tańszy kredyt
Źródło zdjęć: © WP.PL

04.08.2011 | aktual.: 04.08.2011 10:38

Specjalnie dla tych, którzy chcieliby skorzystać z preferencyjnych kredytów na starych zasadach i otrzymać wyższe dopłaty do kredytów hipotecznych, banki przygotowały wakacyjne promocje „last minute”. Już w czerwcu Bank Pocztowy zaproponował klientom marże 1,39 p.p. (z prowizją od 1 proc.) lub 1,25 p.p. (w przypadku wykupienia pakietu ubezpieczeń AVIVA). Na podobne stawki trafimy w sierpniowej promocji Banku Pekao (marże od 1,09-1,29 p.p. zależnie od kwoty kredytu), czy w ofercie największego polskiego banku – PKO BP (marże od 1,15 p.p.).

Oczywiście takie propozycje nie są bezinteresowne. W zamian za przyznanie atrakcyjnej marży Bank Pocztowy wymaga od klienta posiadania ROR z wpływami min. 1,5 tys. zł oraz zakupu karty kredytowej lub debetowej lub ubezpieczenia nieruchomości. Pekao ma wymagania nieco większe, bo chce, by na rachunek wpływała pensja klienta i nie daje wyboru: karta czy ubezpieczenie, tylko żąda zakupu i jednego, i drugiego. W PKO BP z kolei obniżka marży jest zachętą do zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych PKO TFI.

Do końca sierpnia w BNP Paribas dostaniemy promocyjną marżę 1,29 p.p. (obniżona o 0,46 p.p. od standardowej), a bank nie pobierze prowizji za udzielenie kredytu pod warunkiem, że klient zdecyduje się na jeden z pakietów produktów finansowych (najtańszy M kosztuje 6,5 zł miesięcznie). W Deutsche Banku PBC zaś trwa promocja o nazwie "Marża jak marzenie", w której przez pierwszy rok marża wynosi 0,5 p.p. (bez względu na LtV), klienci muszę jednak liczyć z prowizją w wysokości 2 proc. Prowizji można uniknąć korzystając z innej promocji (łączą się one) „Prowizja 0%”, jednak wtedy marża wzrasta o 0,2 p.p.

Najważniejszą z wprowadzanych przez rząd zmian jest obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań, który dotychczas wynosił 1,4. Ustalono, że będzie to 1,0, co spowoduje obniżenie cen mieszkań zakwalifikowanych do dopłat o 28,6 proc. i znacznie ograniczy dostęp do kredytów w atrakcyjnych lokalizacjach. Współczynnik ten wyniesie jednak 0,8 dla transakcji na rynku wtórnym, co obniża maksymalną cenę o 43 proc. Jednocześnie jednak szansę na tańsze mieszkanie otrzymają osoby, które dotąd z dopłat skorzystać nie mogły – single.
W przypadku singli powierzchnia mieszkania kupowanego na kredyt z dopłatami nie będzie mogła przekroczyć 50 m2, a dopłatą objęte będzie tylko 30 m2 (odpowiednio 75 m2 i 50 m2 dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci kupujących mieszkanie i 140 m2/70 m2 dla kupujących dom). Istotną różnicą jest jednak, że w przypadku singla nabywane mieszkanie musi być jego pierwszą nieruchomością mieszkalną. W przeciwieństwie do dotychczasowych beneficjentów, w przypadku których znaczenie miał tylko fakt, by nie być właścicielem nieruchomości w chwili zaciągania kredytu. Wprowadzono też ograniczenie wiekowe: maksymalny wiek beneficjenta w chwili składania wniosku kredytowego to 35 lat, limit ten nie dotyczy jednak osób samotnie wychowujących dzieci, a w przypadku małżeństw wystarczy, by warunek spełniało jedno ze współmałżonków.

Od chwili gdy ustawa trafi do Dziennika Ustaw (zwykle trwa to kilka dni od podpisania przez Prezydenta) minie 14 dni łącznie z weekendami i dniami wolnymi, po czym wejdzie ona w życie. Nowe zasady RnS wejdą zatem w życie około 18-20 sierpnia br. i do wtedy można będzie składać wnioski kredytowe, kluczowa jest bowiem nie data wypłaty kredytu, a złożenia wniosku.

Marcin Krasoń Open Finance

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)