Trwa ładowanie...
500+

Ostatnie dni, żeby złożyć wniosek o 500+ i nie stracić pieniędzy. Inaczej nie dostaniesz wyrównania

Już 2,5 miliona osób złożyło wnioski o świadczenie 500+ - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wniosek warto złożyć do końca października. Inaczej nie będzie można liczyć na wyrównanie.

Share
Ostatnie dni, żeby złożyć wniosek o 500+ i nie stracić pieniędzy. Inaczej nie dostaniesz wyrównania
Źródło: PAP, fot: PAP/Jacek Turczyk
d21u5j8

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania - przypomniała minister podczas czwartkowej konferencji prasowej. - W sierpniu złożono ich 2 mln 100 tys. Proszę zobaczyć, jakie było olbrzymie zainteresowanie tym, żeby była ciągłość wypłacania - zaznaczyła.

Rafalska poinformowała, że do tej pory 26 proc. z 2,5 mln wniosków zostało złożonych drogą elektronicznąi że ministerstwo nie ma sygnałów ws. opóźnień w wypłacie świadczenia. - Ale nie możemy wykluczyć, że w pojedynczych sytuacjach może się to zdarzyć - zastrzegła.

Rząd odzyskał 27 mln zł

Minister odniosła się do kwestii zwrotu środków z 500+ w przypadkach nieuprawnionego pobrania swiadczeń. Podkreśliła, że zwrócono już ok. 27 milionów złotych. - Jeżeli program w skali roku kosztuje 24 mld, prawie 2 mld miesięcznie, to kwota zwrotów nie jest jakaś olbrzymia. Myślę, że ważniejsze jest to, żebyśmy mówili osobom, które składają wnioski, że należy je wypełniać bardzo rzetelnie, zgodnie ze stanem faktycznym - powiedziała Rafalska.

500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Jak zaznaczyła, resort nie podejmował dodatkowych działań ws. zwrotu świadczenia 500+. - To, co się dzieje w samorządach, wynika z realizacji ustawy, która obowiązywała. Jako wnioskodawcy jesteśmy zobowiązani do wypełniania wniosków zgodnie ze stanem faktycznym. Jeżeli ktoś przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie razem ze swoimi dziećmi i składa wniosek elektroniczny, to nie jest to uprawnienie, które pozwala na skorzystanie z tego świadczenia - wyjaśniała minister.

d21u5j8

Przypomniała, że gminy mogą sprawdzić, czy np. osoby, które deklarują we wniosku o 500+, że są bezrobotne, faktycznie nie pracują.

Wniosek trzeba składać co rok

Wniosek o świadczenie 500 plus należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 r., kiedy program Rodzina 500+ oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku.

Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie na nowy okres zasiłkowy - wydane wcześniej decyzje obowiązują do końca września. Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

autor: Paweł Żebrowski

d21u5j8

Podziel się opinią

Share
d21u5j8
d21u5j8