Ostatnie trzy lata OFE ze stratą?

Za tydzień KNF poda trzyletnie stopy zwrotu i po raz pierwszy średnia może być ujemna. Wczoraj na plus wyszedł Allianz.

Ostatnie trzy lata OFE ze stratą?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.03.2009 | aktual.: 25.03.2009 14:15

Przyzwyczajeni do 30-50-proc. trzyletnich stóp zwrotu klienci funduszy emerytalnych spotka za kilka dni niemiła niespodzianka. Choć o stratach funduszy mówi się ostatnio wiele, to Komisja Nadzoru Finansowego po raz pierwszy w historii OFE może podać, że średni wynik z inwestowania był ujemny. Średnia ważona dla rynku, biorąc pod uwagę wartość jednostek rozrachunkowych z 20 marca, wynosiła -3,56 proc.

Wszystkie fundusze miały wtedy ujemną trzyletnią stopę zwrotu. Wczoraj jednak podały wartości jednostek za poniedziałek i sytuacja nieco się poprawiła. Na niewielkim plusie był już jeden fundusz - OFE Allianz, a średnia ważona dla rynku wzrosła do -2,65 proc.

Allianz znowu najlepszy

Do końca miesiąca (wtedy kończy się okres, który bierze pod uwagę KNF) zostało jeszcze kilka dni. Zarządzający funduszami chcą więc wykorzystać wzrosty na GPW i wyjść przynajmniej na zero. _ To kwestia ambicjonalna, bo dopłaty nikomu nie grożą. Przy nagonce na cięcie przychodów PTE ujemny wynik zostanie od razu rozdmuchany. A przecież utrzymanie ponad 50-proc. stóp zwrotu nie było możliwe _- mówi jeden z zarządzających. Jeszcze rok temu mimo bessy średnia ważona wynosiła 31,5 proc. Pół roku temu było to 12,6 proc.

W ostatnich trzech latach najlepiej poradził sobie Allianz. Nie powinno to dziwić. Dzięki małemu zaangażowaniu w akcje funduszowi udało się ograniczyć straty wywołane spadkami na giełdzie. Teraz ma szansę zdetronizować Pekao, które ostatnio wygrywało pod względem stóp trzyletnich.

_ Nie wiem, czy w ciągu najbliższych kilku dni uda nam się zachować dodatni wynik, bo wiele zależy od giełdy. Ale cieszymy się z pierwszego miejsca _- mówi Agnieszka Nogajczyk-Simeonow, prezes PTE Allianz. _ Mam nadzieję, że docenią to też nasi klienci _- dodaje. Awansował Bankowy, który w ostatnich trzech zestawieniach KNF był na ostatnim miejscu. Teraz przegania cztery fundusze, w tym dwa największe: Commercial Union i ING .

Dopłat raczej uniknie OFE Polsat – zagrożony nimi na początku roku. Z naszych szacunków wynika, że żadne PTE nie dopłaci klientom z własnych środków. Minimalna stopa zwrotu (połowa średniej lub średnia pomniejszona o 4 pkt proc.) wynosiła na 23 marca -6,65 proc. Najsłabszy wynik (Warty) to -5,23 proc. Licząc od rozpoczęcia przez OFE działalności, wszystkie osiągnęły stopę zwrotu powyżej 120 proc.

1 proc. więcej to 350 mld zł?

Brak dopłat to dobra wiadomość dla akcjonariuszy OFE. Większość inwestycji w fundusze jeszcze się nie zwróciła. Na dodatek rząd chce już w przyszłym roku obciąć o połowę prowizję od składki OFE i wprowadzić górny limit opłaty za zarządzanie. Na kontach członków OFE ma dzięki temu pozostać do 2050 r. o 57 mld zł więcej.

Z przedstawionego wczoraj przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych raportu wynika, że podniesienie średnio o 1 pkt proc. rocznie stopy zwrotu OFE, np. dzięki rozszerzeniu możliwości inwestycyjnych, dałoby za ten okres klientom 350 mld zł zysku.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)