Ostudzone marzenia Polaków o tanich walutach

Początek tygodnia ostudził trochę marzenia Polaków o tanich walutach. Korekta nie była zbyt silna, jednakże pokazała, że przy tych poziomach złoty nie jest już tak atrakcyjny i znajduje się wielu inwestorów chcących go sprzedać. Nadchodzące dni pokażą, czy to tylko krótka korekta, czy początek większego ruchu.

Ostudzone marzenia Polaków o tanich walutach
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Początek tygodnia ostudził trochę marzenia Polaków o tanich walutach. Korekta nie była zbyt silna, jednakże pokazała, że przy tych poziomach złoty nie jest już tak atrakcyjny i znajduje się wielu inwestorów chcących go sprzedać. Nadchodzące dni pokażą, czy to tylko krótka korekta, czy początek większego ruchu.

Początek tygodnia przyniósł korektę na wszystkich parach złotowych. Nie można jednakże mówić na razie o żadnej trwałej tendencji. Po tak silnych ruchach, jak te z zeszłego tygodnia, zawsze znajdzie się grupa inwestorów zadowolona z osiągniętego zysku i chcąca go zrealizować. Obecnie otwartym pozostaje pytanie, co dalej. Z jednej strony złoty osiągnął poziomy, przy których jego atrakcyjność nie jest już tak duża, z drugiej strony napływ gotówki z programów luzowania ilościowego powinien pomagać złotemu.

Co przemawia za tym, że to koniec wzrostów złotego? Owszem w strefie euro spadły stopy procentowe, ale zaledwie o 0,1%. To naprawdę niewiele i nie powinno to diametralnie zmieniać sytuacji. Warto zwrócić uwagę, że od początku roku europejskie obligacje zyskują. Problem polega na tym, że rentowność polskich papierów dłużnych spadła znacznie bardziej niż tych w największych europejskich gospodarkach. W efekcie może się okazać, że inwestorzy mogą nie być zainteresowani tak drogimi polskimi papierami i poczekają aż znów będzie się dało na nich zarobić, przerzucając się na relatywnie tańsze obligacje innych państw. Gdyby doszło do wycofywania się z obligacji, rynek walutowy z pewnością to odczuje.

Co przemawia za mocnym złotym? Sytuacja gospodarcza wciąż się poprawia. Wzrostowi gospodarczemu nie towarzyszy inflacja, zatem ewentualne podwyżki stóp nie powinny zdławić wzrostów. Co ważne strumień pieniędzy z obecnych programów luzowania ilościowego musi być gdzieś skierowany i Polska jest jednym z potencjalnych beneficjentów.

Warto również zwrócić uwagę na zapomniany w kontekście ostatnich decyzji Wschód. Jutro mija termin kolejnej raty za gaz. Transza w wysokości 1 mld euro jest ceną za powrót do rozmów o cenach gazu. Jeżeli Ukraina nie wynegocjuje korzystniejszych stawek latem, rozmowy zimą mogą być bardzo kosztowne. Po uspokojeniu się sytuacji na głównych rynkach inwestorzy najprawdopodobniej znów przypomną sobie, że na wschodniej granicy Ukrainy wciąż trwają walki, a stabilność gospodarki tego kraju jest bardzo wątpliwa.

Dziś warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:30 - Wielka Brytania - produkcja przemysłowa,
11:00 - Włochy - PKB.

EUR/PLN

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 10.03.2014 do 10.06.2014

Kurs EUR/PLN utworzył kanał spadkowy. W przypadku ruchu powrotnego w górę, ograniczenie formacji znajduje się obecnie w okolicach 4,1350. Kolejny opór znajduje się w okolicach 4,2150, czyli maksimum ostatniego ruchu. Kurs poruszał się w dół na fali przewidywanych obniżek stóp w strefie euro. Po obniżce ruch ten był kontynuowany, a kurs łamał kolejne ważne technicznie poziomy. Obecnie wsparciem są minima lokalne, o które wyznaczyliśmy szerszy kanał spadkowy na 4,0850.

CHF/PLN

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 10.03.2014 do 10.06.2014

Na wykresie CHF/PLN można wyrysować kilkumiesięczny kanał spadkowy. Jeszcze niedawno poziom 3,4000 był ważnym wsparciem dla tej pary. Dzisiaj jest to najbliższy opór dla ewentualnych wzrostów. Najbliższym wsparciem jest poziom 3,3500, czyli dolne ograniczenie formacji spadkowej.

USD/PLN

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 10.03.2014 do 10.06.2014

Kurs USD/PLN porusza się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0650, w ostatnich tygodniach tworząc rozszerzający się kanał spadkowy. Po zeszłym tygodniu możemy jednak zapomnieć o tamtych poziomach, jak i wsparciach a kurs po raz kolejny testuje poziom 3,0000. W przypadku ruchu w górę, można spodziewać się oporów w okolicach 3,0300. To na tym poziomie zatrzymał się poprzedni ruch spadkowy.

GBP/PLN

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 10.03.2014 do 10.06.2014

Pod koniec marca kurs GBP/PLN utworzył trend o nachyleniu wzrostowym, jednakże doszło do wybicia i odwrócenia trendu. Następnym wsparciem jest poziom 5,0350. Najbliższym oporem jest obecnie 5,0750, czyli górne ograniczenie formacji spadkowej.

Maciej Przygórzewski
senior FX Dealer w Internetowykantor.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.