Trwa ładowanie...

Oświadczenia majątkowe. Politycy się spóźniają, ale i tak unikną kary

Oświadczenia majątkowe w Polsce są obowiązkowe m.in. dla osób pełniących obowiązki posła lub senatora. Mimo obowiązywania ścisłych terminów regulujących kwestię składania dokumentów, część parlamentarzystów nie wywiązuje się z zadania. Tym razem padło na członków rządu.

Oświadczenia majątkowe. Politycy się spóźniają, ale i tak unikną karyŹródło: PAP
dih41cy
dih41cy

Oświadczenia majątkowe. Politycy się spóźniają, ale i tak unikną kary

Ze złożeniem oświadczeń majątkowych spóźnili się m.in. wicepremier Jadwiga Emilewicz, szef resortu środowiska Michał Woś oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk. Jak się jednak okazuje, członkowie rządu unikną pociągnięcia do odpowiedzialnosci. Komisja Regulaminowa zapewnia, że nie ma to związku z piastowanymi przez nich stanowiskami.

Jadwiga Emilewicz wbiła szpilę koledze z rządu. Janusz Kowalski odpowiada

"Ostateczny głos co do kary należy do Prezydium Sejmu, ale raczej nie zapadnie tam inne rozstrzygnięcie" - przewiduje z kolei "Rzeczpospolita" opisująca sprawę oświadczeń majątkowych członków rządu. Zdaniem dyrektora programowego fundacji ePaństwo Krzysztofa Izdebskiego jest to "kolejny dowód uzasadniający tezę, że oświadczenia majątkowe w Sejmie są traktowane po macoszemu".

dih41cy

Oświadczenia majątkowe. Politycy się spóźniają, ale i tak unikną kary

Oświadczenie majątkowe to informacja o stanie majątku, którą przedstawiciele niektórych zawodów muszą składać co roku. Taki obowiązek ma przeciwdziałać korupcji. W oświadczeniu majątkowym trzeba wpisać cały posiadany majątek i jego szacowaną wartość.

Oświadczenie majątkowe uwzględnia tak pieniądze, jak również nieruchomości, drogie przedmioty, jak np. samochód, a nawet posiadane zobowiązania finansowe w postaci kredytów czy pożyczek. Błąd w oświadczeniu finansowym może być brzemienny w skutki i prowadzić do kary finansowej, utraty stanowiska, a nawet prokuratorskich zarzutów.

dih41cy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dih41cy