Trwa ładowanie...
d3bfa27

Oświadczenie MSZ ws. budowy systemu obrony przeciwrakietowej przez Stany Zjednoczone (komunikat)

...

Share
d3bfa27

15.03. Warszawa - MSZ informuje:

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel ogłosił 15 marca 2013 r. - w związku z nowymi zagrożeniami, zwłaszcza ze strony Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej - modyfikację budowanych przez Stany Zjednoczone systemów obrony przeciwrakietowej.

USA zwiększą możliwości systemu w Japonii i na Alasce. Potwierdzają też, jak zaznaczył sekretarz Hagel, budowę w Rumunii i Polsce systemu antyrakietowego w Europie (EPAA, faza 2 i 3). USA zmieniają natomiast plany realizacji ostatniej, czwartej fazy projektu EPAA, czyli potencjalnego rozmieszczenia w Europie nieistniejących jeszcze przeciwrakiet SM-3 block IIB, przesuwając środki na inne cele.

Szef dyplomacji amerykańskiej John Kerry zadzwonił zawczasu do ministra Radosława Sikorskiego, informując o decyzjach USA, zgodnych z polsko-amerykańskimi porozumieniami o współpracy w obronie przeciwrakietowej.

d3bfa27

Budowany przez Stany Zjednoczone system obrony przeciwrakietowej EPAA, w tym baza w Redzikowie, jest kluczowym elementem systemu obrony przeciwrakietowej NATO. Ma on zapewnić obronę europejskiego terytorium Sojuszu, ludności oraz sił zbrojnych.

Rząd Donalda Tuska realistycznie oceniał, że realizacja kolejnych faz będzie warunkowana zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa międzynarodowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

bk/

d3bfa27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bfa27
d3bfa27