Trwa ładowanie...
dkmzdia

Otwarto wyremontowany dworzec PKP w Rabce-Zdroju

Zabytkowy dworzec PKP w Rabce-Zdroju po gruntownym remoncie trwającym niemal dwa lata, został w czwartek ponownie otwarty. Część gmachu została przeznaczona pod działalność miejskiej biblioteki.

Share
dkmzdia

"Dworzec został gruntownie odnowiony zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Na parterze wydzielono przestrzeń dla podróżnych: poczekalnię, kasy oraz toalety" - mówi Wojciech Rokicki, zastępca dyrektora departamentu inwestycji w PKP S.A.

Pierwotnie dworzec miał być oddany do użytku w połowie bieżącego roku, jednak prace przedłużyły się z uwagi na decyzje konserwatorskie, które m.in. dotyczyły konieczności renowacji mozaikowych witraży. Opóźnienie powstało też, bo wykonawca musiał zapewnić zastępcze źródło ogrzewania - przyłącze gazowe do budynku planowane jest na wiosnę 2015 r.

W ramach prac odnowiono zabytkowe elementy wnętrza, takie jak trapezowy strop holu głównego, drewniana klatka schodowa, drewniana zabudowa w holu głównym oraz dawne okienka kasowe i zlokalizowane przed nimi oryginalne stalowe elementy dawnego wystroju wnętrza. Skrzydła biblioteki w części piętrowej zostały połączone przeszkloną antresolą.

Budynek rabczańskiego dworca został wzniesiony w 1925 roku.

Odnowiony dworzec jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji wyniósł 2,5 mln zł.

dkmzdia

Podziel się opinią

Share
dkmzdia
dkmzdia