Trwa ładowanie...

Ożóg: system podatkowy jest nieprzyjazny dla przedsiębiorców

Częste zmiany zasad opodatkowania, uciążliwe kontrole skarbowe, a także niejasna interpretacja prawa podatkowego utrudniają prowadzenie biznesu w Polsce - powiedziała w poniedziałek na konferencji doradca podatkowy i b. wiceminister finansów Irena Ożóg.

Ożóg: system podatkowy jest nieprzyjazny dla przedsiębiorcówŹródło: Fotolia, fot: geografika
d1w71ci
d1w71ci

Ożóg, która jest ministrem ds. prawa podatkowego Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club, zwróciła uwagę, że w międzynarodowych rankingach Polska znajduje się na szarym końcu pod względem przyjazności prawa podatkowego.

Jedną z jego wad - jak wskazała - jest niepewność zasad opodatkowania. - To wynika z braku wyraźnie określonej polityki podatkowej państwa. Minister finansów, a w ostateczności parlament, stanowi prawo podatkowe pod wpływem potrzeby chwili. Jeżeli widzi, że (do budżetu - PAP) nie wpływają podatki, to w tempie dalece niewystarczającym zmienia przepisy - podkreśliła.

Za przykład podała tzw. solidarną odpowiedzialność w podatku od towarów i usług, którą parlament wprowadził do systemu VAT - jej zdaniem - z co najmniej dwuletnim opóźnieniem. Powiedziała, że w tym czasie rozwinęła się szara strefa, co dla uczciwych przedsiębiorców oznacza fatalne warunki konkurencji. - Formą takiej odpowiedzialności w praktyce jest odbieranie nabywcy towarów prawa do odliczenia VAT-u naliczonego w sytuacji, gdy dostawca nie jest rzetelnym płatnikiem tego podatku - wyjaśniła.

Wskazała również na długotrwałe i uciążliwe kontrole podatkowe prowadzone w firmach. - To nie znaczy, że ściga się złodziei czy oszustów podatkowych, tylko kontroluje nabywcę (towaru lub usługi - PAP), czy dochował należytej staranności w transakcjach ze swoim dostawcą - dodała.

d1w71ci

Ożóg mówiła ponadto, że niekorzystne dla przedsiębiorców jest również niejednoznacznie interpretowane przez administrację państwową prawo podatkowe. Zwróciła uwagę, że często minister finansów, który interpretuje prawo, upiera się przy swoim stanowisku w sytuacji, gdy orzecznictwo sądowe jest zupełnie inne. - Mamy wyroki naczelnych i wojewódzkich sądów administracyjnych dotyczące m.in. VAT czy podatku dochodowego i mimo to minister finansów nie zgadza się z nimi. To walka do upadłego, która nie wiadomo komu i czemu ma służyć - podkreśliła.

Według b. wiceminister finansów, karne postępowania skarbowe często są wszczynane w sprawach błahych - np. w związku ze złożeniem krótko po terminie deklaracji podatkowej.

Oceniła, że zaburzone są też relacje między przedsiębiorcą a organami podatkowymi. W polskiej administracji podatkowej - jak mówiła - funkcjonują co najmniej trzy piony, z czego przynajmniej dwa ze sobą wewnętrznie konkurują, a jej ofiarą jest podatnik. - Z jednej strony mamy urzędy i izby skarbowe oraz urzędy i izby celne, a z drugiej strony urzędy kontroli skarbowej. Te dwa piony nadzorują różni wiceministrowie finansów, co wpływa negatywnie na ich współpracę. Brak wymiany informacji o podatnikach i o tym, co dzieje się na rynku powoduje, że szara strefa ma się dobrze - dodała.

Zdaniem Ożóg przedsiębiorcy oczekują m.in. stabilizacji prawa podatkowego oraz rzetelnej relacji z organami podatkowymi.

d1w71ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w71ci