Trwa ładowanie...
powerball

Padła rekordowa wygrana. Zgarnęli blisko 2 mld zł!

Dwie osoby podzielą się 580 mln dolarów, czyli kwotą blisko 2 mld zł. Szczęśliwcy, którzy wygrali loterię Powerball kupili kupony w Arizonie i Missouri. Dostaną nawet po 290 mln dolarów. To druga najwyższa wygrana w historii.

Share
Padła rekordowa wygrana. Zgarnęli blisko 2 mld zł!
Źródło: AFP, Fot: tim boyle
dmj3tqj

Dwie osoby podzielą się 580 mln dolarów, czyli kwotą blisko 2 mld zł. Szczęśliwcy, którzy wygrali loterię Powerball, kupili kupony w Arizonie i Missouri. Dostaną nawet po 290 mln dolarów. To druga najwyższa wygrana w historii.

5, 16, 22, 24, 29 i Powerball o numerze 6 - takie liczby skreślili zwycięzcy. Teraz podzielą się gigantyczną kwotą 579,9 mln dolarów. Pieniędzy takich jednak od razu nie zobaczą. Amerykańska loteria jest nieco inna niż polskie Lotto. Zwycięzcy - jeśli zdecydują się wziąć wszystko od razu - dostaną po połowie z 380 mln dolarów, czyli po 190 mln dolarów (ponad 0,6 mld zł).

Dwóch szczęśliwców może liczyć na połowę 580 mln dolarów, jeśli zdecydują się na wypłacanie im rocznej premii przez 30 lat. Jeśli wcześniej zwycięzca Powerball umrze, pieniądze wypłacane będą jego spadkobiercom. Co dzieje się w tym czasie z tak gigantyczną kwotą? Inwestowane są w amerykańskie obligacje.

dmj3tqj

Tak gigantyczna kumulacja mogła powstać, bo od kilku losowań nie padała wygrana. Poza tym astronomiczna kwota zachęcała do grania osoby, które zazwyczaj nie uczestniczą w loterii. Według urzędników organizujących Powerball, w każdej minucie puszczano aż 180 tys. zakładów.

Jak wyliczono, trafienie głównej wygranej w Powerball to szansa jak 1 do 175 mln. Dla porównania w polskim Lotto jest to mniej więcej 1 do 14 mln. W Stanach Zjednoczonych podkreśla się, że większe jest ryzyko, że zaatakuje nas rekin albo uderzy w nas piorun, niż trafi się główną wygraną w Powerball. Los kosztuje 2 dolary plus dolar za opcję Power Play. Grający wybierają 5 liczb spośród 59 białych kul oraz 1 liczbę spośród 35 czerwonych kul.

Najniższe wygrane wypłacane są za trafne odgadnięcie liczb na trzech białych kulach i/lub jednej czerwonej. Przykładowo - za jedną czerwoną kulę dostaniemy 12 dolarów nagrody. Za 3 białe bez czerwonej - 14 dolarów. Ale już 3 białe i jedna czerwona dadzą nam 200 dolarów nagrody, 4+1 to 10 tys. dolarów, 5 białych to gwarantowane 2 miliony, a 5+1 to tzw. Jackpot, czyli odpowiednik naszej kumulacji.

Do tej pory największą wygraną w loterii Powerball było 337 mln dolarów we wrześniu 2012 roku w Michigan, 336,4 mln dolarów w lutym 2012 w Rhode Island oraz 335 mln dolarów w lutym 2006 roku w Nebrasce. Tylko w ostatnim z tych losowań zwyciężyła jedna osoba i to ona jest obecnie największym wygranym w historii świata.

Największa kumulacja w historii loterii w USA dotyczyła jednak innej gry - Mega Millions. Tam w kwietniu tego roku do zgarnięcia była rekordowa pula 656 mln USD. Wygraną ostatecznie podzieliła się trójka osób.

dmj3tqj

Podziel się opinią

Share
dmj3tqj
dmj3tqj